„Čo milujete - máte radi v Prešove a čo tu, naopak, neznášate?“ opýtala sa Prešovčanov Lucia. A potom to začalo


Foto: „Čo milujete - máte radi v Prešove a čo tu, naopak, neznášate?“ opýtala sa Prešovčanov Lucia. A potom to začalo Foto: Facebook/Dopravný podnik mesta Prešov, a.s.

Byť či nebyť hrdý na svoje mesto - aké krásy skrýva a čo by sa dalo zlepšiť? Túto otázku si kladú mnohí ľudia, ktorí sa v Prešove narodili, vyrastali, zostarli či tí, ktorí sa pre život v Prešove jedného dňa jednoducho z najrôznejších dôvodov rozhodli. Diskusiu o tom, čo si Prešovčania myslia o svojom meste rozprúdil na sociálnej sieti, na prvý pohľad, aj nenápadný status. „Čo milujete - máte radi v Prešove a čo tu, naopak, neznášate?“ opýtala sa Prešovčanov Lucia. 

Odpovede na seba nenechali dlho čakať. Napriek nostalgii za živým mestom však prišlo aj trpké klamanie. „Myslím, že kedysi bolo mesto Prešov úžasné, nápadité... Jarok, ktorý tiekol Prešovo, vonkajšie aj vnútorné kúpalisko v centre, padáková veža, veľa stromov, málo obchodných centier. Veľa skvelých vecí bolo bohužiaľ zrušených,“ napísala jedna z komentujúcich, ktorá sa zo svojim názorom, že zo skvelého mesta je dnes už len obyčajné, neváhala podeliť. Mesto s dierami na cestách, drahou MHD a na každej zelenej ploche stojí nejaká opacha namiesto poriadneho zeleného parku hodného tretieho najväčšieho mesta v štáte. Ta tak…“ dodala. 

„Ja na môj Prešov nedám dopustiť, tu som sa narodila aj moja celá rodina z otcovej, aj maminej strany. Ja som hrdá Prešovčanka,” píše komentujúca, ktorá spomína na svoje detstvo. „Cez leto letné kúpalisko, teraz je tam záhrada umenia, Delňa, krytá plaváreň, po Žiline druhá na Slovensku, teraz veľký vietnamský obchod. Tak sa všetko vytráca, detský park, len spomienky mi ostávajú,“ dodáva.

Zdroj: Facebook/ Prešov


Na Prešov nedajú dopustiť

Napriek chybičkám krásy, ktoré iste nášmu mestu špatia, sa však ľuďom podarilo na našu rodnú hrudu pozrieť aj ružovými okuliarmi. „V Prešove som vyrastala od mojich 15. rokov. Milovala a milujem to tu, že nezáleží kde som, ale s kým som. Keď je super partia, tak je super všade. Mám tu mojich naj bratov a rodinu, moju babku, celé mesto milujem… Som 21 rokov v zahraničí, ale nikdy som odtiaľ nechcela odísť a vždy sa vrátim. Jediné, čo mi vadí je to, že ľudia sú bordelári a že mesto má málo podujatí hlavne pre deti. (...) Prešov je pre mňa najkrajší,“ píše optimistická diskutérka. 

Napriek láske k svojmu mestu však vidia nedostatky. Inak to nie je ani v prípade pani Daniely, ktorá sa nemôže pozerať na to, ako sa zanedbávajú verejné priestranstvá. „Mám rada svoje mesto, ale je mi smutno, že pred pár rokmi sa o mesto viac staralo. Dnes je málo kvetov, všetko zarastené. Choďte sa pozrieť na cintorín na Kalvárii. Občan si musí pokosiť, keď sa chce dostať k hrobu, ale platí sa ako v meste,“ dodala ďalšia komentujúca.

Prešov je plný krás, stačí len hľadať 

Napriek tomu, či je mesto podrobené chvále alebo kritike, skrýva veľa krás. Hneď v prvých momentoch, kedy sa k mestu blížite, vám do očí udrie majestátna veža gotickej Konkatedrály svätého Mikuláša, ktorej architektúra je skvostom pre oči. Prešovčania môžu mnohé historické pamiatky nájsť aj na takých miestach, kam by kameňom dohodili, či už si urobia výlet na neďaleký Kapušiansky alebo Šarišský hrad. 

Srdce Šariša je zároveň bohaté na svoju históriu. V histórii sa stalo dejiskom mnohých kultúrnych, spoločenských a politických udalostí. Bolo centrom nábožných ľudí, no aj sídlom moci. Svoje miesto si v ňom našli aj osvietenci, ktorí bojovali za slobodu Slovákov. 

Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: