PSK ocení osobnosti a produkty cestovného ruchu, nechýba ani Peter Petras


Foto: PSK ocení osobnosti a produkty cestovného ruchu, nechýba ani Peter Petras
Galéria: 5 fotiek

Ocenenie za celoživotný prínos v oblasti cestovného ruchu Prešovského kraja získal známy chatár Peter Petras. Ocenené budú aj ďalšie osobnosti a tri produkty cestovného ruchu.
Po najlepších zariadeniach a zamestnancoch cestovného ruchu pozná Prešovský kraj už aj víťazné osobnosti a produkty turizmu. Rozhodla o tom odborná porota zložená. Jej členovia zastupovali samosprávu, podnikateľskú sféru, školstvo, Slovenskú agentúru pre cestovný ruch, Prešovský samosprávny kraj a Krajskú organizáciu cestovného ruchu Severovýchod Slovenska, ktorá je organizátorom ocenenia.

Porota vyberala z nominácií, ktoré zasielala široká verejnosť do konca novembra minulého roku.  Spolu prišlo šestnásť nominácií na osobnosť a rovnako šestnásť nominácií na produkt cestovného ruchu.

Za celoživotný prínos ocenia Petrasa

Ocenenie za celoživotný prínos poputuje do rúk známeho tatranského chatára Petra Petrasa. V roku 2014 vybojoval zmenu v zákone o verejnom obstarávaní, ktorá mu umožnila zostať nájomcom Rainerovej chaty ďalších desať rokov. Výrazne ho podporila aj verejnosť v petícii, ktorú podpísalo 35 000 ľudí.

Peter Petras sa v roku 1987 zamestnal popri práci učiteľa ako vysokohorský nosič v Tatrách. V roku 1997 vzal do prenájmu od Štátnych lesov TANAP-u Rainerovu chatu, ktorá bola iba ruinou bývalej útulne. Na svoje náklady ju so svojou rodinou zrekonštruoval, opravil a sprevádzkoval. Chata ponúka základné občerstvenie a predaj ručne vyrábaných suvenírov.

Chatár v nej zriadil expozíciu horolezeckej a lyžiarskej výstroje a minimúzeum horských nosičov. Chatu preslávil aj rôznymi akciami, k najznámejším patrí stavba snehového betlehemu. Ako uviedla jeho dcéra Zuzana Petrasová, krédom jeho práce je myšlienka „vo svojej práci treba urobiť viac než musíte“. Peter Petras je tiež autorom knihy Na chodníku chodník.

Bodovali Čierna Hora i Pieniny

Porota rozhodovala aj v ďalších kategóriách. Ocenenie za rozvoj cestovného ruchu v samospráve získalo Združenie rozvoja cestovného ruchu Čierna Hora. Mikroregión spája 15 obcí v lokalite, ktorá nie je typickou turistickou destináciou. Obce pod vedením predsedníčky združenia Márie Čuchtovej pracujú na rozvoji turistickej infraštruktúry, pripravujú netradičné podujatia a reprezentujú región doma i v zahraničí s veľkým entuziazmom a odhodlaním.

Ocenenie za vzdelávanie v oblasti cestovného ruchu udelila porota Jozefovi Čekovskému. Pôsobí ako zástupca riaditeľa Strednej odbornej školy Horný Smokovec, je dlhoročným pedagógom s odbornými skúsenosťami z praxe i odborným porotcom súťaží v oblasti hotelierstva a gastronómie.

Podnikateľom v oblasti cestovného ruchu sa stal Ján Gondek. V chate Pieniny zamestnáva počas sezóny 40 ľudí, je organizátorom mnohých podujatí, aktivistom a zakladateľom združenia Rozvoj Pienin a Zamaguria. Rodák z Lesnice sa výrazne sa zaslúžil o rozvoj Zamaguria, cestovného ruchu, medzinárodnej spolupráce a zviditeľnenie tejto časti Slovenska doma i v zahraničí.

NAJ produkty sú až tri

„Porota vyberala z kvalitných nominácií, v niektorých prípadoch bolo naozaj ťažké vybrať len jedno meno. Pri produkte cestovného ruchu tak dokonca namiesto jedného víťaza máme víťazov až troch,“ uviedol riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska Martin Janoško.
Ocenenie NAJ produkt cestovného ruchu Prešovského kraja získali občianske združenie Slomba za budovanie single-trackov, Tatranský ľadový dóm a biokúpalisko Sninské rybníky.
Občianske združenie Slomba ukončilo v roku 2014 výstavbu troch cyklochodníkov v blízkom okolí Prešova, ktoré sa tešia veľkému záujmu u mladšej, ale aj staršej generácie horských cyklistov. V mestských lesoch Prešova sa nachádzajú už štyri cyklotrasy – singletracky, ktoré tvoria ucelený systém trás pre horské a trekingové bicykle. Trasy sú budované s ohľadom na trvalú udržateľnosť. Porota ocenila najmä inovatívnosť myšlienky a zanietenosť dobrovoľníkov, ktorí single-tracky stavali najmä z vlastných zdrojov, čiastočne ich podporilo mesto Prešov.

Areál prírodného kúpacieho biotopu v areáli biokúpaliska Sninské rybníky je jedným z prvých kúpalísk na Slovensku, ktoré využíva technológiu samočistenia vody pomocou rastlín a rias. Rekonštrukcia Sninských rybníkov na prírodný kúpací biotop vrátila oblasti turistický ruch. Návštevnosť v prvých štyroch sezónach po rekonštrukcii dosiahla 300 000 návštevníkov. Rybníky navštevujú hostia z celého Slovenska, ale svoje zastúpenie majú aj okolité krajiny.

Počas zimnej sezóny 2013/2014 vyrástol na Hrebienku jedinečný Tatranský ľadový dóm. Navštívilo ho viac ako stotisíc ľudí. Stal sa miestom koncertov, svadieb, návštev a jednoznačným hitom zimnej sezóny. Jedinečný Tatranský ľadový dóm odolal nepriazni počasia a to najmä vďaka špeciálnemu chladeniu a prekrytiu.Tatranský dóm píše svoj úspešný príbeh aj v sezóne 2014/2015.

Odovzdávanie ocenení Najlepší v cestovnom ruchu Prešovského kraja 2014 sa uskutoční 29. januára na medzinárodnej výstave cestovného ruchu ITF Slovakiatour v Bratislave vo výstavnom stánku KOCR Severovýchod Slovenska.

zdroj: Prešovský samosprávny kraj

Miesto: -
Dátum: 29.01.2015