Rusínsky festival sa opäť postaral o bohatý hudobný program. Vystúpia na ňom aj celoslovenské mená


Foto: Rusínsky festival sa opäť postaral o bohatý hudobný program. Vystúpia na ňom aj celoslovenské mená Foto: Martina Cigľárová

Vo Svidníku prebieha týždeň v znamení zábavy. Od pondelka 20. mája do nedele 26. mája sa o kultúrne vyžitie danej oblasti stará Rusínsky festival. O jeho obľube nasvedčuje aj jeho každoročná rekordná návštevnosť.

„Kto príde na jednotlivé podujatia, dáva najavo, že podporuje festival. Som rád, že verejnosť oň prejavuje záujem. Byť Rusínom je moderné a my, Rusíni, musíme cítiť, že sme tu a vieme sa prezentovať na vysokej úrovni,“ uviedol jeho hlavný organizátor a predseda Okresnej organizácie Rusínskej obrody vo Svidníku Miloš Stronček. Prístupný je širokej verejnosti, na základe čoho môže lepšie spoznať rusínsku kultúru.

Návštevníkom ponúka bohatý program v podobe sprievodných aktivít. Môžu navštíviť rôzne výstavy, besedy, divadelné predstavenia, filmové premietania či vystúpenia folklórnych súborov a alternatívnych zoskupení. Najväčšia návštevnosť býva počas víkendu, kedy sa zvykne predať niekoľko stoviek lístkov. Zúčastniť sa ho môže doslova každý, pretože jeho program možno sledovať aj prostredníctvom online prenosov.

V piatok sa odštartoval bohatý hudobný program, kde si svidnícke publikum mohlo vypočuť interpretov, ako Fabrici Folk Production - Dominik Fabrici, prešovský PUĽS, Samey a Calibri Gang. Nechýbal ani 5. ročník hudobnej prehliadky autorskej rusínskej hudby Orfeus.

Špeciálnu pozornosť diváčok a divákov prilákalo hudobné zoskupenie Billy Barman, ktoré opäť vystúpilo s dievčatami zo SĽUKU-u. Tí, ktorých hudobný program až tak nezaujal, mohli navštíviť stánky s občerstvením a remeselnými výrobkami či kolotoče.


Počas dnešného dňa v popoludňajších hodinách vystúpila skupina Mladý Svidníčan. Hneď po nej nasledovali rusínsky spievajúci básnik Vladislav Sivý, detský folklórny súbor Vinčik, spevácke zoskupenie Kalina zo Stropkova a folklórny súbor Dúbrava z Prešova.

Hlavný večerný program odštartujú o 20:30 hod. Kandráčovci za účasti Svidníčana, ktorý ich bude doprevádzať na ústnej harmonike. „Tešíme sa, že budeme vo Svidníku. Je to naša domovina, začínali sme tu od roku 2004. Bude to spolu s nami aj váš virtuóz Jožko Kopča,“ prihovoril sa verejnosti vo video upútavke Ondrej Kandráč. Program sa neskončí ani o polnoci, kedy vystúpia skupiny Dolt a opäť Mladý Svidníčan.

V nedeľu zábava bude pokračovať od 13:00 hod. Predstaví sa opäť Fabrici Folk Production - Dominik Fabrici. Okrem neho vystúpia domáce kolektívy a hostia, ako napríklad Základná škola Karpatská, Základná škola Ladomirová, Spojená škola, Michael Sluk, Nikola Halčíková, spevácka skupina Svidničanka, detský folklórny súbor Makovička či folklórny súbor Makovica.

Po žrebovaní výhercov zakúpených permanentiek o 17:00 hod. detské publikum poteší populárny detský interpret Miro Jaroš, ktorý už v minulosti účinkoval s domácim harmonikárom Kopčom. Brány festivalu uzavrie Fabrici.

Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac:Zdroj: Martina Cigľárová