Obyvateľov Sekčova terorizujú potkany. Nepodarená deratizácia?, pýtajú sa občania


Foto: Obyvateľov Sekčova terorizujú potkany. Nepodarená deratizácia?, pýtajú sa občania Foto: iStock, Facebook/ Prešov, O. P.

Problémy s potkanmi trápia všetky väčšie mestá. Po dlhej, no zároveň teplotami nevýraznej zime, sa tak s príchodom teplých jarných dní začínajú vynárať na sídliskách. Lákadlom sa im stávajú najmä stanoviská pre kontajnery, špeciálne tie určené na bioodpad. Aj keď mesto Prešov údajne pristúpilo k jarnej deratizácii, pár kúskov sa ulicami sídliska Sekčov prechádza aj naďalej. Občania sa preto pýtajú, či bola deratizácia úspešná.

Prešovčania sa obracajú s otázkami na vedenie mesta. „Čo vy na to pán primátor? Že vraj bola vykonaná deratizácia. Toto je na Sekčove, plno dier okolo kanalizácie,“ napísal autor jedného z príspevkov. Spolu s príspevkom sa podelil aj s fotografiami prerasteného potkana, ktorý si za bieleho dňa pobehoval pomedzi zaparkované autá na sídliskovom parkovisku. 

Zdroj: Facebook/ Prešov, O. P.

S prerastenými hlodavcami sa stretávajú aj inde

Ani zďaleka však nejde o ojedinelý prípad. Našej redakcii sa podarilo získať ďalšie štyri svedectvá o pozorovaní potkanov pobehujúcich sídliskom v posledných dňoch. Svoje o tom vedia povedať aj diskutujúci na sociálnych sieťach. „U nás dnes cez obed ‘špacírka’ priamo na chodníku. Myslím si, že tie plastové bio-bedne ich lákajú neskutočne,“ prispela v diskusii Prešovčanka Ľudmila.

S potkanmi sa stretli aj obyvatelia iných sídlisk a mestských častí. „Aj na Solivare, povyše zastávky MHD,“ komentovala ďalšia Prešovčanka. „Veď ja som písala, že v meste je ich veľa. Samé pôdopokryvné kry, chodbičky pre potkany. Videla som ich tam,“ napísala ďalšia.


Problém s potkanmi však prekvitá aj na priľahlom sídlisku Šváby. „Rozpráva sa, že tu prebehla deratizácia, pri kontajneroch je ich však vždy niekoľko. Vybiehajú najmä v noci,“ povedal pre Prešovak obyvateľ Švábov Dalibor.

Mesto vykonáva všetky potrebné úkony

Ako uviedol hovorca mesta Michal Hudák, Prešov sa už od začiatku roka zaoberá týmito podnetmi. „Už v januári sme spustili 4-fázový proces deratizácie mesta, pričom ešte pred samotným začiatkom sme vykonali aj jednu mimoriadnu deratizáciu,“ vysvetlil hovorca. Prvá fáza prebehla v termíne do 31. marca, druhá fáza v termíne 1. apríla až 30 júna. Mesto plánuje pristúpiť k ďalším dvom fázam deratizácie, a to od 1. júla do 30. septembra a v dňoch medzi 1. októbrom a 31. decembrom.

„Nachádzame sa teda v druhej fáze celoplošnej deratizácie, pričom sme vykonali aj niekoľko opakovaných deratizácií na základe podnetov od občanov. Taktiež sme vyzývali všetkých správcov objektov a majiteľov domov, ktorí plánujú realizovať deratizáciu na svojich pozemkoch a v budovách, aby k nej pristupovali v súlade s celoplošnou deratizáciou mesta, nakoľko takýto spoločný postup sa javí ako najúčinnejší nástroj na likvidáciu týchto živočíchov,“ vysvetlil hovorca.

Podľa odborníkov však k úhynu dochádza až niekoľko dní po kontakte s nástrahou. Z tohto dôvodu tak môžu byť aj v týchto dňoch niektoré jedince pozorované. „Zároveň je potrebné zdôrazniť, že samotná deratizácia nikdy nepredpokladá a nespôsobí úhyn 100% populácie týchto hlodavcov, nie je to prakticky možné. Deratizácia slúži na reguláciu ich počtu a riešenie problému s premnožením,“ dodáva Hudák.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: