Z Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku chcú Múzeum rusínskej kultúry. Za zmenu bojujú petíciou


Foto: Z Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku chcú Múzeum rusínskej kultúry. Za zmenu bojujú petíciou Foto: Ilustračné – pexels.com

Vo Svidníku chcú Múzeum ukrajinskej kultúry, ktoré je v meste už 60 rokov, premenovať na Múzeum rusínskej kultúry. Za zmenu názvu bojujú petíciou. Dôvodom sú najmä exponáty, ktoré sa v múzeu vystavujú. Ako uvádza RTVS, podľa iniciátorov patria Rusínom, nie Ukrajincom.

Petíciu za zmenu názvu podporuje aj Rusínska obroda na Slovensku. Ako uviedol predseda Rusínskej obrody na Slovensku Martin Karaš, otázku premenovania múzea či pravdivé pomenovanie rusínskych exponátov v múzeu riešia neúspešne už desiatky rokov. Ústredná rada Zväzu Rusínov-Ukrajincov Slovenskej republiky, ÚR ZRUSR, však s premenovaním múzea nesúhlasí.

„Mňa veľmi mrzí, že už viac ako 30 rokov pokračuje rozbíjanie tejto kedysi jednotnej národnostnej menšiny stovky rokov. V roku 91 sa to umelo administratívne rozdelilo na dve národnostné skupiny a boj o jednotlivé inštitúcie, školy pokračuje naďalej,“ vyjadril sa pre RTVS predseda ÚR ZRUSR Pavol Bogdan.

Na základe posledného sčítania obyvateľstva z roku 2021 sa v Svidníckom okrese hlási k rusínskej národnosti takmer 8-tisíc obyvateľov, k ukrajinskej národnosti len 300. Podľa Martina Karaša v niektorých obciach, z ktorých sa exponáty v múzeu nachádzajú, sa k ukrajinskej národnosti neprihlásil nikto, k rusínskej národnosti sa však prihlásila značná časť obce. 

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: