Prešovčanov na Sekčove trápi ďalší neduh. Sprejerom zo sídliska posielajú jasný odkaz


Foto: Prešovčanov na Sekčove trápi ďalší neduh. Sprejerom zo sídliska posielajú jasný odkaz Foto: Facebook/ Prešov/ M. C.

Street art poznali už aj antickí Gréci čí Rimania. Je však rozdiel medzi tým, ak na stene budovy uvidíte umelecký kúsok alebo ak sa na vašich oknách a čistej fasáde vybúria pouliční sprejeri. Svoje o tom vedia najmä obyvatelia miest. Sprejerské „tagy“ častokrát zdobia miesta, kde by ich domáci najradšej vôbec nevideli.

S novým „umeleckým kúskom“ sa na sociálnej sieti podelila aj obyvateľka prešovského Sekčova, ktorá nádejným umelcom poslala veľavravný odkaz. „Ďakujem neznámemu darebákovi, za znečistenie čistej bytovky na Exnarovej ulici. Verím že si spokojný a keď toto vidíš, príď to vyčistiť!“ napísala k zverejneným fotografiám posprejovanej fasády a okien.


Nevinná detská zábava či vandalizmus?

Pri tejto otázke sa ani Prešovčania nedokázali jednohlasne zhodnúť. „Zatiaľ ešte nikto z tých ,umelcov’ nevysvetlil, čo to pre nich znamená a čo tým chcú povedať. Iné sú kvalitne spracované murály, ale toto aký môže mať význam, zohyzdiť svet?“ vyjadrila sa jedna z komentujúcich na margo writterov, ako sa sprejeri v streetovej kultúre nazývajú.

Neváhali využiť ani štipľavejší slovník. Chlapec to tu dúfam číta, aby videl, že talent tam nie je. Podpis hraničiaci s de*li*ou. Majú ťa za hlupáka, tak to nechaj a venuj sa inému a užitočnému. Inak si len za lúzra a hrdinu ani dieru do sveta týmto neurobíš,“ odkázal sprejerovi ďalší komentujúci. Našli sa aj takí, ktorí by podľa ich slov neváhali využiť najkreatívnejšie fyzické tresty. 

Podľa iných sú zas tieto reakcie prehnané. Aj keď sa nezastávajú vandalizmu, emócie sú podľa nich pri obyčajnom tagu až príliš vyostrené. „Len aby to nebolo dieťa niekoho z Vás, čo tu píšete o tých polámaných rukách. To by bola sranda a zaujímavé sledovať, ako by ste zmenili názor. Inak máte pravdu, dnešné deti si nevážia nič. Kto ich tak naučil?“ pýta sa ďalšia diskutérka.


 

Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: