Český turista chce spoznať krásy Prešova. Pirôžky, Kalvária, Solivar, radia miestni


Foto: Český turista chce spoznať krásy Prešova. Pirôžky, Kalvária, Solivar, radia miestni Foto: Facebook/Dopravný podnik mesta Prešov, a.s.

Zaujímavé výlety, história, kultúra, všetko to sú veci, za ktorými niekedy precestujeme aj stovky kilometrov. Podľa Prešovčanov sa nám pritom tie pravé zážitky skrývajú priamo pod nosom. Aké miesta by ste odporučili turistom vy? Obyvatelia srdca Šariša v tom majú jasno.

Debatu o tom, čo všetko môžeme v našom meste zažiť alebo vidieť pritom rozprúdila jednoduchá otázka turistu z Česka. Chcel vedieť, čo všetko môže v meste nájsť a vidieť. „Ahoj, budúci týždeň idem na tri dni do Prešova. Máte nejaké tipy, kam sa zájsť pozrieť, čo zažiť? Myslím okrem najvyhlásenejších pamiatok a múzeí. Rád by som zažil miestnu atmosféru a energiu mesta,“ obrátil sa s prosbou na Prešovčanov.

Napriek tomu, že súčasťou miestneho koloritu sú častokrát aj debaty o tom, ako v našom meste nič nenájdeme, sa našli desiatky ľudí, ktorí v okamihu prišli s najrôznejšími nápadmi. Akoby sme často zabúdali, Prešov bol však v minulosti jednotkou v ťažbe soli, ktorá sa vyvážala do celého Rakúsko-Uhorska. Pamiatkou na to je aj historická budova Solivaru, v ktorom sa vyvarovala soľ z dnes už zaplavených podzemných baní. „Jednoznačne Solivar. Nikde inde na Slovensku a možno ani v Čechách nie je. Unikát,“ poradila jedna z komentujúcich.

Zdroj: Severovýchod Slovenska, Kraj unikátov/ Solivar/ Ján Kováč      Historická budova Solivaru


Nezabudli však ani na zábavu v horúcich letných dňoch, kedy všetkým Prešovčanov zábavu aj relax poskytne vodná nádrž Sigord neďaleko Prešova. Ani na stálice ako Krajské múzeum v Prešove, konkatedrálu svätého Mikuláša aj s vyhliadkou z kostolnej veže, či farebné historické centrum pretkané najrôznejšími kaviarňami.  

Iný názor na Prešov majú aj turisti zo zahraničia. „Bola som tam minulý rok, asi po dvadsiatich rokoch. Miestnym sa určite zdá, že tam nič nie je, ale iba keď sa prejdete mestom, to množstvo kaviarničiek, rôzne nastrčených aj priamo na hlavnej ceste, to je paráda. Chcela som si urobiť prechádzku na Kalváriu, ale už som nestihla. A určite ochutnajte pirôžky, sú super a nikde inde ich asi nemajú,“ odkázala na prešovskú stálicu. Kto z Prešovčanov by nepoznal pirôžkáreň neďaleko františkánskeho kostola? Rodinný podnik, ktorý sa s vášňou svojmu remeslu venuje už vyše 30 rokov.


Zdroj: Šariš, Pestrý región       Vodná nádrž Sigord

Na krásy svojho mesta nezabudli ani mladí. „Skús bývalé opálové doly, celkom zaujímavá vec, vie to byť zaujímavá prehliadka. Potom hrady, máme v okolí tri. Odporúčam kapušiansky a šarišský. Máme tu i soľné múzeum. (...) Pekný výhľad je na Kalvárii, to by som išiel večer, pri západe slnka. Mesto nie je rušné ale skúsi´t podniky ako Staré Mexico či Dobré Časy sa oplatí,“ komentoval ďalší diskutér.

Na kultúru v meste už niektorí dávno zanevreli

Našli sa však aj hlasy tých, ktorý na kultúrne vyžitie v meste už dávno zanevreli. Návštevníkom Prešova tak, častokrát, odporúčajú radšej cestu do neďalekej metropoly východu- Košíc„Do Prešova? Tak to sa odvezte do Košíc. Prírodu má Prešov krásnu, ale čo sa týka akcií - 0 bodov a naozaj nepatrím do skupiny ktorá sa venuje ,lacným’ zábavkám,“ napísala ďalšia diskutérka.

Vo svojich komentároch narážali aj na dlhodobo diskutované nedostatky mesta. „Odporúčam futbalový štadión, potom offroad jazdu Slovenskou ulicou, následne fontány bez vody, jazda pralesom po sídliskách a kopec iných atrakcií. Hej a ešte aby som nezabudol, MHD tu máme zadarmo,“ poznamenal ironicky ďalší diskutujúci. 


Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: