Po ďalšom požiari v Stropkove zasadal krízový štáb. Bez strechy nad hlavou ostalo 84 ľudí


Foto: Po ďalšom požiari v Stropkove zasadal krízový štáb. Bez strechy nad hlavou ostalo 84 ľudí Foto: Facebook/Mesto Stropkov – oficiálna stránka

V piatok 31. mája pred 12:30 hod. došlo na ulici Za jarkom v Stropkove k ďalšiemu požiaru. Došlo k nemu len pár metrov od miesta, kde 17. apríla zhorelo deväť obydlí. Májový požiar zachvátil 13 obydlí. Bez strechy nad hlavou ostalo 84 ľudí, z toho 43 detí. 

V pondelok 3. júna predpoludním sa na mestskom úrade v Stropkove uskutočnilo zasadnutie krízového štábu mesta k mimoriadnej situácii po požiari. Okrem zástupcov mesta sa zasadnutia zúčastnili aj riaditeľky ZŠ Hrnčiarska a CZŠ, kolektív terénnych sociálnych pracovníkov komunitného centra, zástupcovia Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity, krízový internačný tím z IPčka, riaditeľ ÚPSVaR a vedúci odboru krízového riadenia OÚ. 

Situácia je zložitá

V areáli ZŠ Hrnčiarska bolo 61 obyvateľom poskytnuté náhradné ubytovanie. Mesto uvádza, že situácia je zložitá, keďže priestory stále využíva aj 41 ľudí postihnutých požiarom zo 17. apríla. Postihnutým rodinám bude poskytnutá jednorazová finančná výpomoc z mesta a úradu práce. 


„V priebehu najbližších dní bude do mesta dodaných prvých deväť kontajnerov určených na dočasné ubytovanie pre prvú skupinu požiarom postihnutých obyvateľov. Mesto v súčasnosti nevyhnutne potrebuje finančnú a materiálnu pomoc na zabezpečenie základných životných potrieb pre vyše sto členov rómskej komunity,“ uvádza mesto.

Mesto potrebuje pomoc

Mesto zabezpečuje každému z postihnutých jedno teplé jedlo denne. Samospráve významne pomohol Slovenský Červený Kríž, územný spolok Svidník. Zástupcovia úradu splnomocnenca v priebehu víkendu oslovili niekoľko organizácií i súkromných spoločností s prosbou o materiálnu pomoc.

„Od 17. apríla požiadala samospráva o viacero dotácií, ktoré by kompenzovali náklady súvisiace so zabezpečením náhradného ubytovania, rovnako bolo podaných niekoľko projektov týkajúcich sa refundácie nákladov na dočasné kontajnerové ubytovanie v lokalite na Orgovánovej,“ dodáva mesto na sociálnej sieti.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: