Z bývalej perly sa stala nočná mora Tatier, nevedia sa jej zbaviť. Jej cena vám vyrazí dych


Foto: Z bývalej perly sa stala nočná mora Tatier, nevedia sa jej zbaviť. Jej cena vám vyrazí dych Foto: iStock

Kedysi obľúbeným miestom mladých ľudí, dnes už len dávno stratenou spomienkou. Z rekreačnej oblasti pod úpätím Tatier sa rokmi stala nočná mora, ktorej sa mesto nedokáže zbaviť. Podtatranskej obci Mlynčeky je však už len na príťaž. Ako píše RTVS, rekreačný areál v podtatranských Mlynčekoch je opäť na predaj, obec však už pri predaji zlyhala deväťkrát. Neúspech zažívajú aj napriek faktu, že areál je v lukratívnej oblasti.

Ešte za čias minulých bol pritom chatový areál táborom pre mladých turistov. S rozlohou deväťtisíc metrov štvorcových rozhodne nejde o zanedbateľnú plochu. Práve vďaka svojej polohe a rozlohe obec dúfala, že oň investori prejavia záujem - márne. Ako zhodnotil starosta obce Mlynčeky Tomáš Fudaly, je škoda, že je tento areál nevyužitý a roky chátra.

Zbaviť sa ho pokúšajú už roky

Areál, ktorý chátra už takmer dve desaťročia obec ponúkla na predaj už viackrát, v tomto roku tak vypísali už desiatu súťaž. Areál aktívne ponúkajú investorom, podľa starostu totiž nie je priestor na to, aby obec zvládla oblasť revitalizovať či postaviť niečo nové. 


Cena pozemku v lukratívnej oblasti však napriek nezáujmu rastie. Ešte v roku 2015 jeho cenu odhadli len na 132-tisíc eur. Pri tejto cene by ste tak pred deviatimi rokmi za meter štvorcový v lukratívnej rekreačnej oblasti zaplatili len necelých 15 eur, dnes by do nej už developer musel vraziť minimálne 500-tisíc. „Pre mesto je to nočná mora, ktorá pretrváva od roku 2010, kedy to bolo ponúknuté do predaja. Bohužiaľ neúspešne,“ povedal pre portál viceprimátor Popradu Ondrej Kavka.

Odborníci radia pozemok rozdeliť, mesto o tom nechce ani počuť

Faktorom, ktorý odrádza potenciálnych investorov môže byť samotná enormná rozloha rekreačného areálu. V prípade predaja by tak podľa šéfa realitnej kancelárie Poprad Miroslava Antošku mohlo pomôcť delenie parcely na menšie časti.

Ako vysvetlil viceprimátor mesta Poprad Kavka, v záujme mesta však nie je pozemok rozdeľovať, o čom rozhodla už aj komisia. V prípade potencionálneho predaja však mesto nevylučuje dohodu, cieľom je však zachovať rekreačný ráz lokality. 

Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: