Neurorehabilitačné centrum v Giraltovciach pomáha deťom z celého Slovenska


Foto: Neurorehabilitačné centrum v Giraltovciach pomáha deťom z celého Slovenska Foto: Slnečný úsmev

V Giraltovciach vzniklo pred tromi rokmi Neurorehabilitačné centrum zriadené špeciálne pre deti, no navštevujú ho aj dospelí po mozgových príhodách. V rámci liečby je ojedinelé svojho druhu na východnom či strednom Slovensku.

V priestoroch giraltovskej polikliniky funguje unikátne špecializované stredisko na liečenie chorôb neurorehabilitačného charakteru. S myšlienkou vytvorenia prišli dve dámy. „V lete 2021 prišla za mnou pani Ivanka Zajacová s myšlienkou pomôcť rodinám s detičkami, u ktorých sa vyskytla vývojová porucha. Oboznámila ma s faktom, že na východnom Slovensku nie je žiadne komplexné centrum, a teda títo rodičia musia za terapiami dochádzať. Spoločnými silami sa nám podarilo zadefinovať potrebný program terapií,“ prezradila riaditeľka Zuzana Gajdošíková.

Centrum sa nachádza priamo v budove polikliniky. Navštevujú ho rodičia s deťmi od dvoch rokov. „Začínali sme s diagnózou – poruchou autistického spektra, tento rok sme rozšírili terapie aj pre detičky po detskej mozgovej obrne či Downovým syndrómom. No neprichádzajú k nám len detičky, ale aj dospelí po cievnych príhodách a aj s rôznymi poruchami pohybového ústrojenstva,“ informovala.

Turizmus v Giraltovciach zvyšujú spokojné rodinky

Rodič urobí pre dobro svojho dieťa všetko, a preto mnohí merajú do Giraltoviec aj štyristo kilometrov, aby mu pomohli. Klientmi sú rodinky s deťmi z celého Slovenska, vyhľadávajú ich už aj zo zahraničia. Hlavným poslaním je podľa Zuzany Gajdošíkovej pomôcť rodičom skvalitniť život ich deťom.

„Snažíme sa v čo najväčšej miere osamostatniť detičky, aby boli schopné samoobslužných činností, rozvíjať reč a u dospelých dosiahnuť socializáciu a integráciu do spoločnosti.“ Na začiatku vraj nemala žiadne očakávania, venovali sa dvanástim deťom mesačne. „Niekomu sa to môže zdať málo, no ja stále hovorím, že nie sme „pásová výroba“ a netreba zabúdať, že v prvom rade sme zdravotnícke zariadenie, ktoré má svojich pacientov.“ Medzičasom rozšírili kolektív.

„Tento rok už vieme pomôcť dvadsiatim detičkám mesačne. Mám veľké šťastie, že okolo mňa sú ľudia, ktorí pracujú aj srdcom. Sú pripravení pomôcť, poradiť a vydať maximum úsilia pre dobro veci,“ pochvaľuje si tím. „Táto práca s deťmi je náročná, no krásna. Snažíme sa pomáhať im, ako sa dá,“ tvrdia fyzioterapeuti. „Sme veľmi spokojní s liečbou, sme radi, že tu niečo také je,“ povedala rodina, ktorá pricestovala do Giraltoviec zo stredného Slovenska za špičkovými procedúrami.


Pacienti dosahujú veľké pokroky

„Dali sme sa na neprebádanú cestu, no v súčasnosti ma nesmierne teší a pri srdci zahreje, keď počujem, aké pokroky dosahujú naši klienti,“ teší sa riaditeľka. Uprednostňuje individuálny prístup. „Ak nás klient osloví, najskôr s ním všetko prekonzultujem, absolvuje u nás vstupné prehliadky a následne sú mu „na mieru“ vyskladané procedúry.“ Rodič s dieťatkom už hneď v prvý deň absolvuje rehabilitačné, neurologické a pediatrické vyšetrenie.

„Nakoľko dieťatko nepoznáme, lekári nastavia a určia procedúry, ktoré môže absolvovať. U nás sa deje všetko pod dohľadom lekárov. Komplex terapií závisí od jednotlivých diagnóz. Detičky môžu u nás absolvovať klasickú oxygenoterapiu alebo formou hyperbarickej komory, snoezelen, rôzne typy stimulácií, vodoliečbu, masáže, cvičenia, ergoterapiu a iné,“ opísala proces liečby a postup nahlasovania sa na pobyty. Nových záujemcov i spokojných pacientov pribúda.

Centrum neustále inovujú

Len za posledný rok sa im podarilo rozšíriť terapie. „Konkrétne o odposluchový a logopedistický program a telocvičňu o špeciálne pomôcky potrebné na nácvik chôdze. Potrebovali by sme aj unikátne zariadenie na jemnú motoriku a nácvik rovnováhy, no tieto sú finančne náročnejšie, takže musíme najskôr pozháňať financie,“ vraví Zuzana Gajdošíková.

Čím je stredisko v Giraltovciach jedinečné? „Je veľa skvelých terapií, no nie sú na jednom mieste, a tak dieťatko nie je schopné ich absolvovať v jeden deň. U nás zvládne šesť terapií v priebehu dňa, tým intenzívnejšie sa môže s ním pracovať a o to skôr sa dostaví progres.“ Tento rok sa im podarilo spustiť aj novú webovú stránku www.slnecnyusmev.sk , ktorej súčasťou sú podľa slov riaditeľky aj doplnkové časti, akými je napríklad poradňa. Centrum nájdete aj na stránkach polikliniky či facebookovských stránkach.

Ministerstvo chce rodinám zvýšiť príspevky

Dobrou správou pre rodičov, ktorí sa starajú o deti s ŤZP je, že Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR má od nového roka zvýšiť príplatky k príspevku na opatrovanie zo 100 na 200 eur. Podľa informácií Ústredia, sociálnych vecí a rodiny má ísť aj o upravenie režimu odľahčenej služby, využitie finančných prostriedkov z eurofondov na odľahčovaciu ambulantnú a domácu terénnu opatrovateľskú službu a otváranie nových bezplatných rodinných poradní.

„To sú štyri nástroje, ktoré majú pomôcť rodinám s ŤZP deťmi. Všetky tieto opatrenia spustíme najrýchlejšie, ako sa len dá,“ ubezpečuje minister práce Erik Tomáš. Platiť majú začať od 1. januára 2026 v rámci pripravovanej reformy sociálnych služieb, ktorá celú túto problematiku obsiahne. Predstavitelia organizácií tieto opatrenia vítajú.

Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: