Svidníčanka Olina Koubová kúzli z vlny originálne hračky


Foto: Svidníčanka Olina Koubová kúzli z vlny originálne hračky

Svidníčanka Olina Koubová pletenie a háčkuje od začiatku svojho dôchodku. Z vlny kúzli najrôznejšie detské postavičky.

Pod umeleckým názvom Alexandra – háčkovanie Crochet môžete nájsť ručné práce Oliny Koubovej zo Svidníka. Hoci jej ide pletenie „od ruky“, tvoriť začala, keď sa dostala do dôchodku. „Vyše 40 rokov som robila v odeve, doma som sa chcela nejakým spôsobom z pracovných stresov upokojiť. Začala som pliesť a háčkovať, keď som mala 55 rokov.“

Obaja jej synovia odišli v tom čase robiť do zahraničia. „Aby mi za nimi nebolo tak smutno, kúpili mi počítač, nech spolu môžeme volať. A tak sa to celé začalo. Na YouTube som si našla rôzne videá, kde boli aj pracovné postupy. Moji priatelia mi vytvorili účet na Facebooku. Odvtedy surfujem po všetkých možných stránkach, všetko ma zaujíma, dá sa tam objaviť veľa vecí. Nech žije internet!“ zdôverila sa Olina.

Jej tvorbu odštartovali nápady z internetu

Voľný čas si dennodenne vypĺňa tvorivou činnosťou. „Vyrábam to, čo je práve moderné v danej sezóne a to, čo odo mňa klienti požadujú. Záleží aj od obdobia. V zime sú to najčastejšie čiapky a šály, ale celoročne sa predávajú hračky, zvieratká pre deti či dečky a hrkálky pre bábätká. Skôr ako o polnoci spať nejdem,“ zasmiala sa. 

Tvorí dokonca aj patchvorkovou technikou (takzvaný falošný pačvork) a technikou kanzashi (kanzaši) zo stužiek. „Týmto spôbom robím aj čelenky,“ prezrádza. Jeden výrobok upletie za niekoľko minút, tie náročnejšie trvajú dlhšie. Začiatky vraj boli tvrdé.
Práca sa vždy nevydarila podľa mojich predstáv. Som detailista a ak vidím, že niečo nevyšlo, celú čiapku páram. Takže párala som, nespala som a bolo mi to ľúto. Dbám o to, že si niekto od mňa niečo kúpi a minie na to svoje peniaze, nech to má vysoko kvalitné.“ Najprv všetko vyrábala pre kamarátov ako darčeky, teraz obdarúva príbuzných a priateľov vtedy, ak vie, že sa to inému páči.

Jej výrobky obleteli svet

Svoje výrobky prezentuje aj na trhoch, môžete ju stretnúť nielen vo Svidníku a zhotoví vám diela na „mieru“ aj cez internet. Tvorbu „Alexandry crochet“ poznajú už aj v zahraničí. „Moje výrobky vedia najviac oceniť tí, kde to nie je bežné. Posielala som ich už do Španielska, Írska, Nemecka, Vietnamu či USA. Na internete mám veľa priateľov zo všetkých kútov sveta a občas si niečo objednajú. Zároveň si aj ja nejaké materiály objednávam z internetu.“

Mnohí si berú jej výrobkydo zahraničia aj ako darčeky. Veľmi ju teší, že môže takto vo svete reprezentovať našu krajinu. Výrobkyňa pletených zázrakov tomuto remeslu priučila viacerých rodiných príslušníkov a dedia si ho v rodine z generácie na generáciu. Tvrdí, že doba je ťažká.

Radosť je nadovšetko

„Na Slovensku je to finančne nedocenené, ľudia si neuvedomujú, aká drahá je vlna. Každý však chce niečo aj ušetriť a vážime si každý cent, ktorý máme navyše. Rovnako aj ja, tiež nemám veľký dôchodok, ale radosť a potešenie je to najviac.“ Preto to podľa nej nie je o tom, ako čo najviac zarobiť.

„Na ručnej práci sa ani nedá zarobiť. Je milé, ak sa pri mne niekto pristaví a kochá sa mojimi dielami. Ak za mnou príde niekto, na kom badám, že sa mu výrobok páči a nemá naň, som ochotná ísť dole s cenou v rámci možností,“ povedala. V jej práci cítiť zadosťučinenie.

„Je to všetko nielen ručne robené, ale je to aj moja srdečná záležitosť. Najviac ma preto teší, keď vidím, ako sa ľuďom na tvári zjaví úsmev pohľadom na moje výrobky. Tento dar je pre mňa viac, než peniaze,“ dodáva remeselníčka Olinka.

Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: