FOTO: Pre masívny prílev zrážok platí pre obce v Ubľanskej a Uličskej doline krízová situácia


FOTO: Pre masívny prílev zrážok platí pre obce v Ubľanskej a Uličskej doline krízová situácia
Galéria: 6 fotiek
Foto: Facebook/Tomáš Kirňák – Hlas Sniny; úprava redakcie

V nočných hodinách z pondelka 10. júna na utorok 11. júna zasiahol okres Snina masívny prílev zrážok. Zvolané bolo aj zasadnutie krízového štábu okresu Snina. Od 9:00 hod. je vyhlásená krízová situácia pre obce v Ubľanskej a Uličskej doline. 

„Predpoveď žiaľ neveští nič dobrého, tak dúfajme, že tentokrát sa meteorológovia budú mýliť,“ uvádza prednosta okresného úradu v Snine Tomáš Kirňák v príspevku na sociálnej sieti. 

„S úrodou som sa už rozlúčila. Ďakujem za všetkých a všetkým, pánovi starostovi, dobrovoľným hasičom, záchrannej hasičskej jednotke a ľuďom s dobrým srdcom, ktorí prišli pomáhať nielen nám, ale všetkým, ktorí to v noci potrebovali,“ uvádza v príspevku obyvateľka obce Ubľa Nadežda.

Takáto situácia ešte v Ubli nebola

V Ubli sa vylial Brusný potok, ktorý pitnou vodou zásobuje obec. Most, ktorý prechádza potokom, bol zničený nánosom dreva, ktorý priniesla prívalová voda. Najhoršie je na tom rodina, ktorej prívalová voda zaplavila dom a záhradu.

„Dom im zaplavilo do metrovej výšky. Prívalová voda im zo záhrady zobrala autá, štvorkolku. Na záhrade majú veľký nános bahna. Toto ešte v Ubli nebolo,“ uviedol pre Prešovak.sk starosta obce Jozef Fejsák a dodáva, že obyvatelia tohto domu sú v poriadku. 

V nočných hodinách im prišli pomáhať ďalší obyvatelia dediny a taktiež hasiči. Ostatní obyvatelia majú zaplavené pivnice, garáže, záhrady. Spomínaný rodinný dom na tom bol najhoršie. Starosta dodáva, že pri miestnom motoreste strhlo približne na 40-metrovom úseku svah na cestu. 


„Pred štátnou hranicou nám z lesa vylialo množstvo bahna, štrku. Na výpomoc príde armáda, pomáhajú nám dobrovoľní hasiči z Uble, Belej nad Cirochou, Stakčína, Zemplínskych Hámrov, pomáhajú aj Lesy SR, vodári a aj obyvatelia,“ uvádza starosta Jozef Fejsák. 

Aktuálne zásobuje obec pitnou vodou cisterna. Obyvatelia majú pitnou vodou šetriť, využívať ju majú len v nevyhnutných prípadoch. Starosta povedal, že sa odhaduje, že z lesa splavilo 200 metrov kubických dreva. „Nevieme, čo skôr. Ďakujem všetkým za pomoc, aj Civilnej ochrane zo Sniny, taktiež prednostovi Tomášovi Kirňákovi a aj obyvateľom, ktorí nám pomáhajú,“ dodal starosta obce.

Hasiči zasahovali v nočných hodinách, taktiež aj počas dnešného dňa

Príslušníci Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Humennom z Hasičskej stanice v Snine zasahovali dvakrát. Príslušníci Záchrannej brigády Hasičského a záchranného zboru v Humennom zasahovali dvakrát.

„Išlo o čerpanie vody z pivníc rodinných domov, uvoľňovanie priepustov, čistenie vozovky, odstraňovanie spadnutých stromov blokujúcich vozovku a monitoring vodných tokov. Celkom zasahovalo deväť príslušníkov Hasičského a záchranného zboru so šiestimi kusmi hasičskej techniky. Výjazdov v súvislosti s nepriaznivým počasím sa zúčastnilo aj sedem členov DHZO (Ulič a Uličské Krivé) s dvoma kusmi techniky,“ uvádza hovorkyňa Krajského riaditeľstva HaZZ v Prešove Miroslava Knišová.

Počas utorka 11. júna zasahujú profesionálni a dobrovoľní hasiči v obciach Ubľa, Ulič a Dúbrava v okrese Snina. Doposiaľ bolo nasadených deväť príslušníkov Hasičského a záchranného zboru z Hasičskej stanice Snina a zo Záchrannej brigády HaZZ v Humennom so štyrmi kusmi hasičskej techniky a 24 členov DHZO (Stakčín, Belá nad Cirochou, Zemplínske Hámre a Ubľa) s troma kusmi hasičskej techniky.

Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo


Prečítajte si viac: