Unikátnu hrobku kniežaťa z Popradu si v Podtatranskom múzeu pozrelo už takmer 10-tisíc návštevníkov


Foto: Unikátnu hrobku kniežaťa z Popradu si v Podtatranskom múzeu pozrelo už takmer 10-tisíc návštevníkov Foto: Prešovský samosprávny kraj

Podtatranské múzeum v Poprade sprístupnilo v máji 2023 po 18 rokoch príprav a výskumu unikátnu hrobku germánskeho kniežaťa z prelomu 4. a 5. storočia. Od sprístupnenia si hrobku pozrelo už takmer 10-tisíc návštevníkov. 

Expozícia obsahuje drevený sarkofág kniežaťa s lôžkom starým 1 600 rokov. Čísla návštevnosti stúpajú aj pred tohtoročnou letnou sezónou, len za uplynulý mesiac si ju pozrelo približne 1 100 ľudí. Expozícia vstupuje do svojej druhej letnej turistickej sezóny. 

Hrobku objavili v roku 2005

„Výnimočný nález kniežacej hrobky so stovkou ľudských kostí objavili archeológovia ešte v roku 2005 pri výstavbe priemyselného parku v Poprade-Matejovciach. Presnejšie odhalili zastrešenú drevenú zrubovú komoru s dreveným sarkofágom s vnútorným zariadením, ktorá ukrývala zvyšky koženého textilného odevu zosnulého,“ uvádza Prešovský samosprávny kraj.

Okrem toho našli vysústružený stôl, pozostatky potravy v keramických nádobách a predmetov dennej potreby v lykovej kazete, ozdobné a úžitkové predmety, prívesok z mince rímskeho cisára Valensa či kožené puzdro na luk, toaletné potreby a stolovú hru s hracími kameňmi a drevenou doskou. Všetko sa stalo súčasťou expozície v Poprade.

„Samotný archeologický objav, ktorý patrí medzi najväčšie na Slovensku, si počas prvých troch mesiacov od otvorenia v čase letnej sezóny pozrelo až vyše 3 100 ľudí,“ dodáva prešovská župa na internetovej stránke.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: