Počas jarného sčítania kamzíkov narátali pracovníci v Tatrách takmer 800 jedincov


Foto: Počas jarného sčítania kamzíkov narátali pracovníci v Tatrách takmer 800 jedincov Foto: Facebook/Tatranský národný park

Vo Vysokých Tatrách opäť prebehlo pravidelné sčítanie kamzíkov. Oproti minulým rokom sa konalo o niečo skôr, dôvodom boli vysoké teploty a s tým spojené komplikácie pri pozorovaní kamzíkov ukrytých v tieni skál. Sčítanie prebieha pravidelne na jar a jeseň súčasne na slovenskej a poľskej strane. 

Počas tohtoročného jarného sčítania bolo zaregistrovaných 793 kamzíkov. Na slovenskej strane narátali pracovníci Správy TANAP-u 589 kamzíkov, na poľskej strane 204. Oproti minulému roku ide o podobné číslo, vtedy na oboch stranách zaevidovali 816 jedincov.

Skoršie sčítanie sa podľa zoologičky Eriky Feriancovej vyplatilo, počasie pracovníkom prialo. Do niektorých úsekov museli vyraziť v skorých ranných hodinách, aby ich prácu nezmarila hmla. Zoológov potešili aj počty tohtoročných mláďat.

„Na slovenskej strane Tatier ich narátali 56, u severných susedov zaznačili do aplikácie 24 jedincov. Popri kamzíkoch rátači zaregistrovali aj viacero medveďov, ktoré sa hostili na kvetoch čučoriedok či orlov skalných krúžiacich nad ich hlavami,“ dodáva Správa TANAP-u na sociálnej sieti.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: