V Prešove vzniká jedinečný projekt. Občianske združenie rozbehlo prvú kaviareň pre autistov


Foto: V Prešove vzniká jedinečný projekt. Občianske združenie rozbehlo prvú kaviareň pre autistov Foto: LaurAutistiCaffe

Občianske združenie Farebné kurčatá z Prešova ohlásilo jedinečnú novinku. Sídlisko Sekčov obohatí nová kaviareň, je však výnimočná. Nový klub, ktorý svojim návštevníkom poskytuje detský kútik, párty room, workshopy a miesto pre spoločenské akcie pod názvomLaurAutistiCaffe patrí najmä autistom. 

„Je to príbeh cesty, na ktorej sme prestali autistov vnímať ako narušených a pochopili sme, že sú cenní inak, nie menej. Autizmus nie je choroba, ale neoddeliteľná súčasť identity mnohých krásnych ľudských bytostí“ popisuje svoju iniciatívu autorka nápaditého klubu. „A ja som hrdá, že som matkou rovno dvoch takýchto krásnych bytostí. Aj autisti vedia snívať. Vedia sa tešiť a mať radosť, hoci svojím spôsobom. A my sme tu na to, aby sme im ukázali, že aj ich sny sa dajú plniť,“ dodáva.

Zdroj: LaurAutistiCaffe

Samotnú kaviareň má pod palcom Laura, ktorá na webovom sídle kaviarne vysvetľuje, ako sa vec v skutočnosti má. „Volám sa Laura a som autistka. Rada pečiem muffiny, cupcaky a rada pripravujem kávu. Tiež som autorkou farebných kurčiat. Aj keď som vysoko inteligentná, vnímam spoločnosť a svet inak,“ hovorí. 

Svojou prácou sa rozhodla pomáhať. „Hľadám svoje miesto na Zemi, nie len pre seba, ale pre všetkých, ktorých svet je rovnaký ako ten môj. Pomôž mi vytvoriť miesto, kde sa môj vnútorný svet premení na skutočnosť, kde inakosť bude prirodzená, miesto ktoré bude znamenať nie len moju prítomnosť, ale aj budúcnosť. Mojím snom je mať kaviareň, kde bude pre lásku vždy čisto prestreté,“ vysvetlila svoju motiváciu. 


Zdroj: LaurAutistiCaffe

Ich cieľom je spájať

Celý nápad vznikol pred rokom, kedy vzniklo samotné združenie Farebné kurčatá. „Ako matka dvoch detí s autizmom, spolu s rodinou a priateľmi sme založili združenie s cieľom spojiť rodiny s podobným osudom, aby sme sa navzájom podporili a pomohli si,“ vysvetľuje autorka nápadu. Dodáva, že ich cieľom je organizovanie spoločných aktivít, spoločenských akcií a osveta o autizme a iných poruchách autistického spektra. Chcú poukazovať aj na silné ľudské príbehy, „ktoré nie sú ani tak o boji s poruchou, ale skôr o boji s predsudkami spoločnosti“.

Zdroj: OZ Farebné kurčatá

Prešovčania majú srdce na správnom mieste

Len zakrátko po tom, čo sa miestni dozvedeli o vzniku nového projektu, sa dostavili prvé pozitívne ohlasy. „Ja odporúčam všetkými desiatimi, pretože už len myšlienka pustiť sa do niečoho takého, a zároveň realizačný úspech je na tom našom Slovensku malým-veľkým zázrakom. Prajem veľa usmiatych a šťastných detičiek a nech sa vám darí presne tak, ako si mala Laura praje,“ komentovala Janka. „Určite odporúčam navštíviť. Je tam krásne prostredie pre deti aj dospelých,“ pridáva sa Štefan.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: