Po prívalových dažďoch v Ubľanskej a Uličskej doline pomáha aj armáda, PSK posiela humanitárnu pomoc


Foto: Po prívalových dažďoch v Ubľanskej a Uličskej doline pomáha aj armáda, PSK posiela humanitárnu pomoc Foto: Facebook/Tomáš Kirňák – Hlas Sniny; úprava redakcie

Armáda už pár dní pomáha s odstraňovaním následkov prívalových dažďov v Ubľanskej a Uličskej doline. Počet zaplavených domov v Ubli narástol na minimálne 35. Informuje o tom TV JOJ, podľa ktorej do obce Ubľa smeruje aj humanitárna pomoc od Prešovského samosprávneho kraja. 

V regióne je naďalej vyhlásená mimoriadna situácia a platí aj tretí stupeň povodňovej aktivity. Na mieste pomáha 15 príslušníkov armády a taktiež príslušníci Záchrannej brigády z Humenného. Ľuďom zaplavila voda v nočných hodinách z pondelka 10. júna na utorok 11. júna domy, pivnice, studne a záhrady. 

V Ubli sa vylial Brusný potok, ktorý pitnou vodou zásobuje obec. Podľa starostu Jozefa Fejsáka takáto situácia ešte v obci nebola. Okrem toho zosunutý svah zatarasil cestu na hranicu s Ukrajinou.

„Naplavené drevo spôsobilo tú najväčšiu katastrofu, keď sa dole v obci vzoprelo na obecnom moste a spôsobilo okamžité vybreženie inak neškodného Brusného potoka,“ uviedol prednosta Okresného úradu v Snine Tomáš Kirňák, podľa ktorého má zmysel ponechanie určitého percenta dreva na mieste ťažby podľa legislatívy, no podľa neho je na zamyslenie, či to má platiť aj v hornatých oblastiach.

Prešovský samosprávny kraj zvolal správnu radu Krajskej nadácie a rozdelil 5 900 eur. Príspevok na jednu osobu je na úrovni 700 až 750 eur. Finančná pomoc presnejšie smeruje medzi tri rodiny z obce Ubľa a jedného žiadateľa z obce Michajlov, v ktorých došlo po povodniach k mimoriadnej situácii a vyhláseniu III. stupňa povodňovej aktivity. Informuje PSK na sociálnej sieti.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: