Tragická dopravná nehoda pri Bertotovciach


Foto: Tragická dopravná nehoda pri Bertotovciach

Nešťastie sa stalo vo štvrtok 22.1. približne okolo 20:30 hod v obci Bertotovce. Muž z Hendrichoviec zahynul na ceste I/18 v smere z Popradu do Prešova po tom, ako sa so svojim osobným automobilom Peugeot 207 zrazil s nákladným vozidlom. Cesta v obci Bertotovce bola pre nehodu niekoľko hodín uzatvorená.

“Na ceste medzi obcami Chminianska Nová Ves a Bertotovce, okr. Prešov, došlo včera (22.1.2014) večer k smrteľnej dopravnej nehode. V čase okolo 20:30 h viedol v smere od Bertotoviec 29 ročný muž z Hendrichoviec, okr. Prešov, osobné auto Peugeot 207. Z doposiaľ nezistených príčin náhle vybočil do protismeru a čelne narazil do ľavej prednej časti protiidúceho kamióna MAN.

Vodič osobného auta utrpel ťažké zranenia, ktorým na mieste podľahol. Nikto iný sa pri nehode nezranil. Predbežná škoda na vozidle Peugeot 207 je vo výške najmenej 3.500.- Eur a na vozidle MAN vo výške najmenej 4.500.- Eur.  Vozidlo Peugeot 207 bolo zaistené  pre potreby znaleckého skúmania. U vodiča kamióna MAN, bola vykonaná dychová skúška na alkohol s negatívnym výsledkom. U nebohého vodiča bude alkohol zisťovaný pri pitve. Nehodu vyšetruje prešovský vyšetrovateľ, ktorý začal trestné stíhanie pre prečin usmrtenia. “

Polícia upozorňuje vodičov, aby aj napriek tomu, že na zimné obdobie sú v súčasnosti pre jazdu vozidlom celkom priaznivé poveternostné podmienky, aby stále jazdili opatrne a dbali na bezpečnosť pri vedení motorového vozidla. A to tak svoju ako aj ostatných účastníkov cestnej premávky. 

Precenenie svojich schopností v spojitosti s rýchlou jazdou máva často tragické následky. Je veľmi dôležité aby vodiči dodržiavali predpísané rýchlosti, jazdu prispôsobili stavu a povahe vozovky, poveternostným podmienkam, ako aj svojim schopnostiam.

V prípade jazdy v noci je zvýšené riziko stretu s lesnou zverou, pričom v nočnom čase môže byť pozornosť vodičov znížená. Počas jazdy v noci a v skorých ranných hodinách môže na vodičov doľahnúť únava, od ktorej je veľmi blízko k mikrospánku. Vodiči by preto mali pri prvých náznakoch únavy zastaviť a odpočinúť si a zbytočne ďalšou jazdou neriskovať.     

Vodičov samozrejme upozorňujeme na dodržiavanie zákazu požívania alkoholických nápojov pred alebo počas jazdy. Za jazdu pod vplyvom alkoholu hrozia vodičom najprísnejšie sankcie a zároveň alkohol za volantom je jednou z hlavných príčin dopravných nehôd, pri ktorých zomierajú ľudia.