Výrobca vagónov z Popradu dodá ministerstvu obrany špeciálne vozne


Foto: Výrobca vagónov z Popradu dodá ministerstvu obrany špeciálne vozne Foto: TV JOJ

Popradský výrobca vagónov dodá Ministerstvu obrany SR 13 špeciálnych nákladných vozňov. Informuje o tom TV JOJ, vagóny budú určené na prepravu ťažkej vojenskej techniky. Rezortu zatiaľ odovzdali dva vozne. 

Rozdielne od iných sú v tom, že majú tri dvojkolia, a to je pri prevoze vojenskej techniky veľmi dôležité. Vozne objednala agentúra, ktorá pre členské štáty NATO zabezpečuje logistickú podporu a obstarávacie služby. Využívať ich v rámci zmlúv o spolupráci môžu na prepravu aj iné členské krajiny EÚ a NATO.

Ako informuje TV JOJ, vagóny najskôr poputujú do 41. zásobovacej základne v Nemšovej a odtiaľ budú môcť byť plne využiteľné pre transport vojenskej techniky. Ide napríklad o tanky Leopard 2A4, ktoré Slovensko získalo z Nemecka. Nie je ani vylúčené, že prevezú techniku na Ukrajinu. 

Minister dopravy Jozef Ráž ocenil aj šetrenie cestnej infraštruktúry. „Všetko, čo dostaneme z cesty na železnicu, vieme, že to je cieľom aj európskej politiky. To znamená, aby sme čo najviac tej prepravy tovaru dostali na železnicu,“ uviedol.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: