Nebezpečný nález hubára. Pri Svidníku okrem hríbov našiel aj vojnovú muníciu


Foto: Nebezpečný nález hubára. Pri Svidníku okrem hríbov našiel aj vojnovú muníciu Foto: TV JOJ (snímka obrazovky)

Hubár počas svojej prechádzky v lese v okolí Svidníka našiel nezvyčajný nález. Okrem hríbov mu do cesty vošla munícia z oboch svetových vojen. O prípade informoval portál noviny.sk.

„Tridsaťosemročný miestny muž našiel neznámu muníciu v počte päť kusov. Na miesto privolaný krajský pyrotechnik určil, že ide o delostrelecké míny,“ priblížila nález hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru Prešov Jana Ligdayová.

Podľa privolaného pyrotechnika na takéto prekvapenie možno natrafiť aj pri výkopových prácach. Treba byť pri ňom dostatočne ostražitý, pretože munícia môže byť stále funkčná a životu nebezpečná. Delostrelecké míny, ktoré našiel miestny hubár, boli tak nebezpečné, že ich nemohli ani odviezť. V dôsledku toho ich zneškodnili priamo na mieste nálezu.

Nejde o ojedinelý prípad v Prešovskom kraji. Počas júna v rovnaký deň pyrotechnici museli zasahovať na troch rôznych miestach.


V dvoch prípadoch pyrotechnik zasahoval v dvoch obciach v okrese Svidník. Tretíkrát bol nález nahlásený v dedine v stropkovskom okrese. Počas druhej svetovej vojny v daných oblastiach pretrvávali intenzívne boje.

Zneškodnená munícia na prvý pohľad môže pôsobiť ako zhrdzavený kus železa. „Vyzerá to ako konzerva, no môže to byť obrovský delostrelecký alebo mínometný granát,“ vysvetľuje pyrotechnik.

„Keď je to v lese, treba spozornieť a zbytočne do toho nerýpať a nekopať,“ dodáva.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: