Primátor Prešova reaguje na odpadkových migrantov. Predstavil plán, prednosť by mali dostať aktívni občania


Foto: Primátor Prešova reaguje na odpadkových migrantov. Predstavil plán, prednosť by mali dostať aktívni občania Foto: Redakcia, Facebook/ Prešov/ F. P., František Oľha

O narastajúcom probléme „odpadkovej migrácie“ sme vás už informovali. Prípady, kedy sa k stojiskám smetných nádob so svojim odpadom pristavia aj cezpoľní, sa na prešovských sídliskách začínajú množiť. Občania mesta sú tak oprávnene nervózni. K situácii sa vyjadril už aj primátor František Oľha, ktorý tvrdí, že o probléme radnica informácie má.


Podľa primátora je situácia znepokojivá a nefér. Tieto zábery, na ktorých dodávky chodia vykladať svoj odpad k bytovým domom sa dostali aj ku mne a považujem to za veľký problém a maximálne nefér k ľuďom, ktorí si riadne platia za odpad,” uviedol Oľha pre Prešovak. Dodáva, že radnica pripravuje riešenia, ktorých výsledky by mohli občania vidieť už onedlho. 

Tento ,odpadový turizmus’ chceme riešiť, aj preto mesto Prešov už začalo s projektom výstavby kontajnerových stojísk s prístreškom a uzamykateľnou bránou, takzvaných klietok. Pilotný projekt sa nám podarilo dokončiť na Mukačevskej ulici, kde sme pre obyvateľov zrealizovali 4 klietkové stojiská.


Občania majú viacero možností, výstavbu môžu urýchliť vlastnými silami

Mesto okrem sľubovaného projektu ponúka obyvateľom bytových domov aj ďalšie riešenia. Pomôcť by podľa Oľhu mohla výstavba na vlastnú päsť s kombinovaným financovaním v rámci „participatívnej výstavby“. Inšpiráciou bol pre mesto konkrétny prípad. „Tento model vznikol na základe prípadu obyvateľov jednej bytovky, kde sami navrhli, že vybetónujú podklad pod klietku, ktorú už dodá vo svojej réžii samotné mesto,“ vysvetlil primátor.

Primátor dodáva, že takýto prístup k problému by chceli rozšíriť. Občanov, ktorí mestu vlastnými silami pomôžu, by tak chceli odmeniť prednostným prístupom. „Preto tie bytovky, ktoré zo svojho spoločného fondu zainvestujú do vytvorenia betónového podkladu pre kontajnerové stojisko a pripravia sa tak na realizáciu uzamykateľnej klietky,  budú v pláne výstavby týchto stojísk prioritizované a získajú dofinancovanie samotných klietok zo strany mesta,“ doplnil. Dodáva, že tento krok by v meste umožnil rýchlejšiu realizáciu výstavby klietkových stojísk na rozdiel od prípadov, kedy by výstavbu financovalo len mesto alebo obyvatelia bytových domov. 

Mesto sľubuje bezproblémový vývoz odpadu aj po zmenách. Nie je dôvod na obavy, odkazuje radnica

Radnica sa vyjadrila aj k zmene politiky vývozu komunálneho odpadu, ktorý občanov v posledných týždňoch znervózňuje. „Mesto Prešov pracuje na postupnom zavedení neváženého množstvového zberu komunálneho odpadu. V prvej fáze sa bude týkať iba obyvateľov rodinných domov. Ide o pozitívnu zmenu, pri ktorej nie je žiadny dôvod na obavy alebo nervozitu,“ povedal pre Prešovak hovorca mesta Michal Hudák.

Nový systém by mal ľuďom umožniť personalizáciu objemu odpadových nádob a frekvenciu ich zberu. „Ide o spravodlivejší a prehľadnejší systém. Prešovčania, bývajúci v rodinných domoch, majú ešte do 19. júla možnosť oznámiť mestskému úradu, aký model zvozu ich odpadu budú preferovať,“ vysvetlil hovorca s tým, že nový systém zberu odpadu nadobudne platnosť až od 1. januára budúceho roka. 

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: