Levočská púť v nedeľu vyvrcholí slávnostnou svätou omšou


Foto: Levočská púť v nedeľu vyvrcholí slávnostnou svätou omšou Foto: Martina Cigľárová

Mariánska hora v Levoči aj tento rok prilákala na tradičnú púť stovky veriacich. Koná sa pravidelne pri príležitosti patrocínia Baziliky Návštevy Preblahoslavenej Panny Márie. Program vyvrcholí v nedeľu slávnostnou svätou omšou.

Levoča je najstarším pútnickým miestom na východnom Slovensku. Korene tejto tradície siahajú až do 13. storočia. Program Mariánskej púte začínal koncom júna, v nedeľu vyvrcholí slávnostnou svätou omšou, ktorú bude tento rok celebrovať spišský diecézny biskup Mons. František Trstenský.

„Tohtoročná Levočská púť sa uskutoční pri príležitosti patrocínia Baziliky Návštevy Preblahoslavenej Panny Márie na Mariánskej hore v Levoči. Nakoľko v Katolíckej cirkvi aktuálne prežívame Rok modlitby, téma tohtoročnej púte bude Nauč nás modliť sa,“ uviedla Spišská diecéza.


Hlavná odpustová slávnosť každoročne priláka okolo pol milióna mariánskych pútnikov. „Oči všetkých na Slovensku, azda aj v zahraničí, sa v týchto dňoch upierajú do Levoče, na Mariánsku horu. Srdečne vás tam pozývame, stretneme sa a tešíme sa na vás,“ avizovali aj moderátori TV Lux, ktorá vysiela aj prenosy z Levoče.

Čaro pútnického miesta láka nielen ľudí zo Slovenska

Mariánsku horu navštevujú mladí i starší, organizujú púte pre seniorov i mládež. Veriaci sa môžu zúčastňovať eucharistického slávenia v latinskom i byzantskom obrade, mini gospelového festivalu, koncertov Klasfolku a duchovne načerpať z Akatistu k Presvätej Bohorodičke, modlitieb ruženca i krížovej cesty. K sviatosti pokánia veriaci pristupujú nepretržite od 2. júla až do skončenia púte. Levoča každý rok pritiahne na Mariánsku horu nielen veriacich z východného Slovenska.

„Neskutočne ma tam hore niečo ťahá, medzi nebom a zemou existuje niečo nesmierne silné,” priznal Marián z Banskej Štiavnice. Podobne sú na tom účastníci púte z Bratislavy. „Veľmi sme sem chceli ísť, bolo to náročné vyliezť hore, ale stálo to za to, tešíme sa, že sme sem prišli,” povedala nám partia mladíkov.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: