Poľskí horolezci uviazli v masíve Gerlachovského štítu. Pre vyčerpanie neboli schopní samostatne zostúpiť


Foto: Poľskí horolezci uviazli v masíve Gerlachovského štítu. Pre vyčerpanie neboli schopní samostatne zostúpiť Foto: Horská záchranná služba – hzs.sk

V piatok 5. júla vo večerných hodinách kontaktovala tiesňovú linku HZS trojica poľských horolezcov, dve ženy a jeden muž, ktorí vystupovali na Gerlachovský štít Tatarkovou próbou. Nachádzali sa približne 150 metrov pod Gerlachovským sedlom.

Z dôvodu prudkého ochladenia, vyčerpania a blížiacej sa tmy však neboli schopní výstup dokončiť a ani samostatne zostúpiť. O technický zásah bola požiadaná posádka VZZS z Popradu, ktorá z heliportu v Starom Smokovci vyzdvihla na palubu dvoch záchranárov HZS.

„Tí boli vysadení pri horolezcoch, ktorých pripravili na evakuáciu. Všetci uviaznutí boli postupne pomocou palubného žeriavu evakuovaní spolu so záchranármi HZS z terénu, dvaja vysadení pri Sliezskom dome a tretí na heliporte v Starom Smokovci,“ uvádza Horská záchranná služba na internetovej stránke.

Následne boli prevezení na Dom Horskej záchrannej služby, kde im pracovníci poskytli teplé nápoje. Bez zranení pokračovali z tejto lokality samostatne.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: