V Prešove na zbernom dvore dochádza ku konfliktom. Môžu jeho služby využívať obyvatelia bez trvalého pobytu?


Foto: V Prešove na zbernom dvore dochádza ku konfliktom. Môžu jeho služby využívať obyvatelia bez trvalého pobytu? Foto: Technické služby mesta Prešov

V mestách žije mnoho ľudí, ktorí trvalý pobyt majú registrovaný inde. Nejde o nič nezvyčajné, avšak niekedy to môže spôsobiť komplikácie. Svoje o tom vie aj Michaela, ktorá momentálne žije v Prešove. Ako uvádza v miestnej facebookovej skupine, aj napriek tomu, že poctivo platí poplatky za komunálny odpad a drobný stavebný odpad, pracovníkom technických služieb prekáža, že v Prešove nemá trvalý pobyt. Kvôli tomu sa s nimi vždy počas toho, čo chce odpadky vyhodiť na zbernom dvore, dostane do konfliktu.

„Musíte chápať aj technické služby. Ak to bude bez kontrol, zberný dvor sa zahltí odpadom z dedín. Podobne majú problém aj obyvatelia činžiakov. Zbavili sa nadbytočných nádob, chcú platiť menej, a príde niekto autom a vyhadzuje odpad do ich nádob,“ vysvetľuje používateľ Emil v komentárovej sekcii dôvod reakcie pracovníkov na zbernom dvore.

Mestský úrad tvrdí niečo iné

Michaele však spomínané kontroly neprekážajú. V problém vidí v tom, že pracovníci počas nich nemajú pri sebe evidenciu poplatníkov odpadkov, ku ktorým patrí.

„Ešte si dáme tú námahu, že to pekne odnesieme na zberný dvor, potriedime, zatiaľ čo ľudia s trvalým pobytom hádžu kartóny s fľašami od alkoholu do jedného čierneho kontajneru. Bola som toho svedkom,“ dodáva vo svojej sťažnosti Michaela.

Podľa používateľa Martina však medzi sebou mieša dve rozdielne veci - poplatok za komunálny odpad a odvoz do zberného dvora. Na zbernom dvore ich nezaujímajú poplatky, ale občiansky preukaz, na ktorom je uvedený trvalý pobyt. Autorke príspevku však na mestskom úrade povedali, že po prihlásení sa na platenie odpadkov v meste môže naplno využívať služby zberného dvora.


Nejde o jedinú negatívnu skúsenosť

„Mali ste to nechať pri smetných nádobách a nech si to technické služby upracú vo vlastnej réžii. Ja som tak viezol rozbité skrine na zberný dvor. Nechceli ma tam pustiť, lebo nákladné auto. Na otázku, či nie je jednoduchšie to vyložiť u nich ako vrátiť sa s tým na sídlisko k smetným nádobám mi povedali, že môžem to nosiť od vstupnej brány ručne,“ na margo skúsenosti autorky príspevku sa podelil so svojím zážitkom Zoltán.

Niektorým používateľom príde zvláštne, že za odpad musí platiť aj napriek tomu, že v Prešove nemá trvalý pobyt. K diskusii sa pridal aj Peter, ktorý tvrdí, že tiež musí odpad platiť v plnej výške na oboch adresách, na ktorých sa zdržiava. V prípade, že by mal trvalý pobyt už v Prešove, nemusel by platiť odpad na pôvodnom mieste. Avšak pokiaľ má v Prešove len prechodný pobyt, v mieste jeho trvalého bydliska môže získať iba zníženie poplatku za odpad.

O tom, ako to v skutočnosti je s prinášaním odpadu na zberný dvor u ľudí, ktorí nemajú trvalý pobyt v Prešove, sme kontaktovali mesto Prešov a technické služby mesta. Článok budeme aktualizovať o ich stanovisko.Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: