Tatranské vodné toky opäť zarybňovali. Pracovníci tam vypustili aj 15-tisíc pstruhov denne


Foto: Tatranské vodné toky opäť zarybňovali. Pracovníci tam vypustili aj 15-tisíc pstruhov denne Foto: tanap.sk

O druhovú pestrosť rýb a udržanie ich počtu vo vodných tokoch na území Tatranského národného parku (TANAP) sa starajú pracovníci Strediska starostlivosti o genofond rýb vo Východnej. Horské bystriny zarybňujú väčšinou od začiatku júna až do začiatku júla. 

Kým zarybnia celé územie TANAP-u najazdia viac ako dvetisíc kilometrov. V jeden deň dokážu vypustiť do horských vodných tokov až pätnásťtisíc sedem až osemcentimetrových rybiek a päťtisíc rýb do rieky Váh. V horských oblastiach sa zarybňuje pstruhom potočným, do Váhu púšťajú lipne.

„Každoročné zarybňovanie hrá podstatnú úlohu pre udržanie zdravej populácie rýb. Je dôležité, aby sa spolu v jednej rieky vyskytovali malé aj veľké ryby. Tohto roku sa nám podarilo pri zarybňovaní v revíri obce Ždiar odsledovať minuloročné ryby vo veľkosti pätnásť až dvadsať centimetrov. To sú pozitívne výsledky našej práce,“ vysvetľuje vedúci strediska Peter Kriššák.

Rybky sa liahnu v zimných mesiacoch, najmä v okolí Vianoc. Následne sa odchovajú v stredisku vo Východnej, kde je potrebné sa o ne denne starať. Na vypustenie do horských bystrín sú pripravené ako polročné. 

„Je dôležité aby si rybky v čase vypúšťania vedeli už sami zadovážiť potravu. Zároveň je ale lepšie vypúšťať ich do potokov a riek v čase, keď sú ešte malé a nie sú príliš zdomácnené s prostredím, v ktorom vyrástli. Vypúšťanie veľkých rýb by mohlo znamenať, že sú už zvyknuté na prísun potravy od nás a nebudú sa o seba vedieť postarať,“ vysvetľuje Kriššák.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: