Prelom v jazde autobusom príde aj do Bardejova. Cestovanie po východnom Slovensku bude výhodnejšie už v auguste


Foto: Prelom v jazde autobusom príde aj do Bardejova. Cestovanie po východnom Slovensku bude výhodnejšie už v auguste Foto: SAD Prešov

Prelomová zmena v ceste autobusom, ktorá vzišla zo spolupráce prešovskej a košickej samosprávy, príde aj do Bardejova. Ľudia, ktorí regionálnu autobusovú prepravu využívajú pravidelne, majú dôvod pre radosť. Cestovanie naprieč východoslovenskými okresmi sa pre túto skupinu ľudí stane už čoskoro výhodnejším.

Zmena z dielne dvoch východoslovenských samospráv začne platiť už v auguste. Nová „zónová tarifa“ so svojim príchodom prinesie do repertoára autobusových dopravcov na východe možnosť zakúpiť si predplatné cestovné lístky a prestupné cestovné lístky. Tie by mali podľa slov županov Rastislava Trnku a Milana Majerského zatraktívniť cestovanie verejnou dopravou.

Autobusy využívajú tisícky ľudí, župy ich chcú odmeniť

Podľa slov predsedu košickej samosprávy Rastislava Trnku sa regionálne linky využívajú na prepravu do školy či do práce denno-denne. Do regionálnych autobusov tak pravidelne nasadajú tisícky pravidelných cestujúcich, ktorí, doposiaľ, neboli dostatočne odmeňovaní. 


„Zmena tarify bude výhodná práve pre týchto cestujúcich, keďže ponuku lístkov rozšírime o výhodné predplatné cestovné. Čím viac budú cestovať, tým menej zaplatia v prepočte na jednu cestu. Ide o overený spôsob ako zatraktívniť cestovanie verejnou dopravou a motivovať cestujúcich k častejšiemu využívaniu verejnej dopravy,“ uviedol Trnka.

O výhodách hovorí aj predseda prešovskej samosprávy Milan Majerský. V budúcnosti by chceli dopravu prepájať ešte viac. „Okrem predplatných lístkov je to najmä jednorazový prestupný lístok na dvojicu spojov, vďaka ktorému cestujúci s dopravnou kartou zaplatí za cestu s prestupom rovnakú cenu ako pri priamom spojení. Zónová tarifa, ktorú v prvej fáze uplatníme v autobusovej doprave, konečne vytvorí možnosť rozšírenia integrácie na železničnú dopravu a mestské dopravy tak, aby na konci dňa mohli východniari cestovať verejnou dopravou v našej časti Slovenska na jeden cestovný lístok,“ zdôraznil Majerský.

Východné Slovensko sa rozdelí do tarifných zón

Celé územie oboch samosprávnych krajov sa tak už s príchodom augusta rozčlení do nových tarifných zón. Cena cestovného sa tak bude odvíjať v závislosti od počtu prejdených zón. Okrem doteraz platných kariet tak v repertoári dopravcov pribudnú predplatné lístky, ktoré sa budú členiť na jednodňové, mesačné, štvrťročné, polročné a ročné. Tie sa budú následne deliť podľa nových tarifných zón. Pribudne však aj možnosť kúpi celosieťových lístkov, ktoré budú platiť na celom východe Slovenska.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: