Gejzír na Sivej Brade je opäť aktívny. V jeho okolí by mal vyrásť nový náučný chodník


Foto: Gejzír na Sivej Brade je opäť aktívny. V jeho okolí by mal vyrásť nový náučný chodník Foto: Beautiful Slovakia

Východné Slovensko je plné krás. Okrem majestátnych tatier sa má čim pochváliť aj priľahlý región Spiš. Ten sa môže stať opäť raz atraktívnejším. Na Sivej brade, kam by ste od Spišského hradu dohodili kameňom, ožil ďalší unikát. Aj keď nie je dielom prírody, gejzír na Travertínovom kopci neďaleko Spišského Podhradia a Spišskej kapituly vyviera už desiatky rokov. 

Ako píše portál Košice online, gejzír sa v nepravidelných intervaloch prebúdza na niekoľko desiatok minút a voda z neho tryská takmer do výšky jeden a pól metra. Jeho vznik bol pritom len šťastnou náhodou. jeho aktivita je výsledkom vrtu, ktorý sa na kopci realizoval ešte v 50. rokoch minulého storočia. Jeho pôvodným cieľom malo byť zásobovanie vodou neďalekých kúpeľov. Vrt hlboký 132 metrov tak potom, ako stratil účel, začal slúžiť ako turistická atrakcia. 

Pred rokmi sa postaral o prírodné divadlo!

Aj keď dnes gejzír na Sivej brade predstavuje už len zlomok svojej pôvodnej majestátnosti, v minulosti jeho erupcie dosahovali až 15 metrov. na toto divadlo sa tak mohli turisti prísť pozrieť až 3-krát do dňa. Ako uvádza Slovenský cestovateľ, jeho erupcie však v súčasnosti slabnú a intervaly medzi nimi sa vzďaľujú.

Ako však priblížil pracovník Správy Národného parku Slovenský raj Milan Barlog, v lokalite by mal už čoskoro vyrásť nový náučný chodník. „Chystáme obnovu chodníka Dreveník – Spišský hrad – Sivá Brada,“ prezradil. Rozšírený bude tak, aby po ňom mohli turisti zavítať aj k samotnému gejzíru.


Jeho okolie je bohaté na kultúrne aj prírodne zážitky

Netreba opomenúť, že samotný gejzír nie je jedinou krásou v regióne. Už samotná lokalita, v ktorej sa nachádza je pastvou pre oči. Sivá Brada je travertínová kopa, kde ešte aj dnes, v dôsledku vyvierania minerálnych prameňov, vzniká ďalší travertín.

Na jej kopci sa nachádza aj Kaplnka svätého Kríža, ktorá bola v barokovom štýle vystavaná ešte v roku 1675. Túto lokalitu korunuje aj výhľad na Spišský hrad, ktorý tak isto vyrástol na neďalekej travertínovej kope a je zapísaný v zozname Svetového dedičstva UNESCO.

Zdroj: Slovenské národne múzeum

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: