Pokosené už bolo, teraz zas nemá kto pohrabať. Toto myslia vážne?, pýtajú sa Prešovčania. Mesto sa bráni


Foto: Pokosené už bolo, teraz zas nemá kto pohrabať. Toto myslia vážne?, pýtajú sa Prešovčania. Mesto sa bráni Foto: Facebook/ Prešov

S príchodom jari a leta sú do staronových povinností opäť raz zapriahnutí zamestnanci Technických služieb mesta Prešov. Striedanie výživných dažďov s príjemným letným teplom prospieva najmä mestským trávnikom a porastom, o ktoré sa treba v posledných dňoch a týždňoch o to viac starať.

Obyvatelia mesta sú však nespokojní s výkonom, ktorý spoločnosť podáva. Všetko však má svoje vysvetlenie. „Pán primátor, to ako vážne?! Nehnevajte sa. Pokosiť je jedna vec a druhá je pohrabať, pozametať... To kde sme sa dopracovali? Smutné. Škoda, že už tu nič nefunguje tak, ako keď som bola malé dieťa. Len tak ďalej…“ napísala k zverejneným fotografiám autorka príspevku, ktorá je s výkonom mesta nespokojná.

Zdroj: Facebook/ Prešov

Ku kritike sa už zakrátko pridali aj ďalšie hlasné vyjadrenia. „Na Martina Benku (ulica, pozn. red.) kopec ešte vôbec nepokosili, zabudli. Ľudia kosia okolo bytoviek, ale toto je už veľa. Platíme dane, nezaslúžime si mať aj pokosené sídliska?“ pýta sa jeden z diskutérov. „Boli časy, keď primátor ovládal svoj úrad. Ale to bol pán primátor,“ pridávajú sa k hlasnej kritike mesta ďalší. 

Ide o technologický postup, bráni sa mesto. Súhlasí aj záhradkár

Podľa hovorcu radnice Michala Hudáka má tento spôsob kosenia svoje ekologické odôvodnenie.Kosba v meste Prešov prebieha mulčovaním. Je to spôsob kosenia, kedy sa pokosená hmota nezberá, ale je rozdrvená na drobné kúsky, čím sa vytvorí tzv. mulč, ktorý slúži, ako prírodné hnojivo pre trávnaté plochy,” vysvetlil hovorca.


Dodáva, že „pri mulčovaní trávy sa mulčovač postará o rozsekanie trávy, ale aj buriny na jemné časti, ktoré rýchlo uschnú. Základná stratégia adaptácie na nepriaznivé dôsledky zmeny klímy a jej hlavným bodom zvýšenia biodiverzity je kosba bez pozberu. Takéto opatrenie napriek zníženému komfortu využívania trávnatých plôch má priaznivý vplyv na rast biodiverzity v meste, kde sa zníži prehrievanie plôch a udrží voda a vrátia živiny späť do pôdy”.

Aj, keď môžu byť mnohí občania pohoršení, takýto postup má niekedy svoje odôvodnenie. Ako nám povedal záhradkár Ján, niekedy, no aj dnes, bolo takéto kosenie bežným zvykom. O to viac vo vysokých horúčavách. „Čerstvo pokosená tráva je citlivá na svetlo, rovnako, ako by sa nemala v najväčších horúčavách polievať či zavlažovať, tak by sa v priebehu vysokých horúčav nemusela čerstvo pokosená tráva ani odkrývať slnku. Neviem, či bolo ponechanie pokosenej trávy zámerom, niekedy sa to však hodí,“ povedal.

Technické služby mesta Prešov už svoje kroky v minulosti odôvodnilo

Občania mesta sa na obdobný problém sťažovali už v nedávnej minulosti. Ingrid Miháľová z oddelenia obchodnej stratégie a legislatívy Technických služieb mesta Prešov vysvetlila, prečo dochádza k takémuto postupu. Spoločnosť žiada obyvateľov o trpezlivosť.

„Tento rok sa v meste Prešov kosí formou mulčovania. Kosačky majú namiesto koša defletor, ktorý trávu rozhadzuje priamo za kosačkou. Pri kosení okolo chodníkov sa teraz stáva, že chodník ostane zašpinený. Za kosačkami ešte dokášajú krovinorezci a následne sa chodník vyčistí ofúkaním. Nie je to však v okamihu prechodu kosačky a krovinorezcov. Preto žiadame obyvateľov o trpezlivosť. V daný deň, príp. nasledujúci deň sa očistenie chodníkov uskutoční,“ povedala len nedávno pre portál Prešovak. 

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: