Prešovské sídlisko terorizuje cestný pirát. Ľuďom je však na smiech, nepoznáte ho?


Foto: Prešovské sídlisko terorizuje cestný pirát. Ľuďom je však na smiech, nepoznáte ho? Foto: iStokc/ ilustračná foto

Slovenské cesty sa priam hemžia šoférmi, pri ktorých sa mnohí pýtame, ako sa vlastne dostali k vodičskému oprávneniu. Podobný vodič však robí viac ako len nebezpečné kúsky na cestách, svojim správaním každú noc terorizuje prešovské sídlisko Sekčov. Hlavnú rolu pravdepodobné hrá aj domácky „tuning“. Celú diskusiu pritom vyvolala jediná nenápadná otázka na sociálnej sieti. „Čo za ‘exemplár’ sa vždy večer preháňa po Sekčove na akože super aute ,no reálne ide o ,‘strieľajúcu čerkutku’?” pýta sa Prešovčanov pani Blažena.

Zdroj: Facebook/ Prešov


Ľudia sa s tým už stretli, z pouličného pretekára si strieľajú

Obyvatelia Sekčova už pri tak jednoduchej otázke vedeli, o čo ide. Ako komentujúci naznačili, hluk vytuningovanej „starej rachotiny“ je na sídlisku na dennom poriadku. „Možno preto sa preháňa večer, lebo cez deň sa za tú čerkutku hanbí. Poľutujte ho, somárika,“ komentovala jedna z diskutérov. Obyvatelia Sekčova sa dokonca zhodli na jednom s tipov. „Nie náhodou čierna Octavia čo strieľa z výfuku? Ktorá nestíha za mnou keď ju stretnem?“ komentoval s humorom Lukáš. „Podľa mňa to bude ten hlupák s dvojkovou Octavkou alebo jedničkovou červenou. Obidvom by som zobral techničák, rodný list aj svojprávnosť,“ pridáva sa ďalší.

Prešovčania však kritike „nočných jazdcov“ medze nekladú. „Treba vydržať, ono sa to rozpadne o chvíľku samo,“ zhodnotil vtipne Matúš. „Čím menší mozog, tým viac to strieľa do výfuku,“ dodal Miro. Vo svojich komentároch sa bavia najmä z tuningovaného tátoša, podľa niektorých je auto, iste, odpísané do šrotu. „Pohoda, kým sebe prečíta príspevok, śe mu rozľeci tak či tak,“ komentoval ďalšia diskutérka. 

Čo na to zákon?

V prípade, ak so svojim autom chcete prejsť slovenskou technickou a emisnou kontrolou, na tuning radšej zabudnite. Veľké disky, športové výfuky či dokonca vylepšené brzdy sú pri STK tabu. Ako pre portál Autobild prezradil predseda predstavenstva a riaditeľ Testek, a.s. a zároveň súdny znalec v odbore cestná doprava Marián Rybianský, pri kontrole pochodíte maximálne tak s decentnou koncovkou výfuku alebo certifikovanými fóliami. 

Dodáva, že legislatíva hovorí vcelku jasne. „Podľa § 21 ods. 2 písm. b) zakazuje prevádzkovať vozidlo, ktoré sa nezhoduje so schváleným typom, alebo na ktorom boli vykonané neoprávnené zásahy do systému, komponentu alebo samostatnej technickej jednotky, alebo ktoré je dodatočne vybavené neschváleným systémom, komponentom alebo samostatnou technickou jednotkou,“ vysvetlil Rybanský.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: