Téma podpory športu rezonuje slovenskou politikou už dlhé roky. Potreby mladých ľudí a ich fyzická aktivita je však zo strany kompetentných zanedbávaná. Výnimkou nie je ani skateboarding. Zatiaľ čo vo väčšine veľkých miest na Slovensku nájdete aspoň malý skatepark, mladí Prešovčania zanietení pre jazdu na doske sa musia zariadiť svojpomocne.
V minulosti ich považovali za chuligánov, dnes sa však tešia obľube. Dôkazom kvality našich športovcov je aj úctyhodná pozícia na tohtoročnej olympiáde vo Francúzsku. Skateboarding v posledných rokoch naberá na popularite, olympijský výbor sa preto rozhodol, že v roku 2020 ho zaradia do programu. O štyri roky neskôr svoje prvé ovocie zožali aj Slováci, keď olympionik Richard Tury z Koších obhájil v tomto športe 5. miesto. Kde sa však majú rozvíjať budúce talenty v našom meste?
Napriek tomu, že skateparky nájdete v každom väčšom meste na Slovensku, v Prešove ho budete hľadať márne. Ako upozornila stránka Za šport v meste Prešov, miesta pre zdravú fyzickú aktivitu nájdete aj v Bardejove či v Starej Ľubovni. Jediný pokus o vybudovanie skateparku v srdci Šariša sa však skončil fiaskom. Prešovský pokus o skatepark z roku 2014 neďaleko centra skončil ako rovná betónová plocha s tromi prekážkami.
„Krajské mesto Prešov momentálne nemá podmienky pre tento šport. Prešovskí nádejní olympionici musia dochádzať na súťaže a tréningy mimo svoje mesto. Premeniť staré hádzanárske ihrisko na Baštovej ulici na relevantný športový priestor sa prešovskí politici snažia už od roku 2000. Dosiaľ sa to žiadnemu nepodarilo,“ píše stránka.
Mladí Prešovčania sa museli vynájsť. Komunita prešovských skejterov trénuje na ploche bývalého ihriska pre hokejbal. Museli však zapojiť štipku kreativity aj vlastné zdroje, prekážky si museli zariadiť svojpomocne.
„Minuloročná žiadosť mesta o dotáciu na obnovu areálu sa umiestnila na 79. mieste, podporu od ministerstva investícií a regionálneho rozvoja dostalo len 39 projektov. Prešovskí skejteri trénujú na vlastnej Minirampe, na bývalom hokejbalovom ihrisku pri Dopravnom ihrisku alebo nelegálne na betóne v areáli Centrumu,“ ozrejmil portál.
Zdroj: Facebook/ Za šport v meste Prešov Prešov - hokejbalové ihrisko
Zdroj: Facebook/ Za šport v meste Prešov Košice, sídlisko KVP - skatepark
„Špičkový betónový skatepark na európskej úrovni v lokalite blízko cyklistického chodníka je v Poprade. Má tri hlavné výškové úrovne, je doplnený 42 betónovými prekážkami. Je aj dejiskom rôznych športových a kultúrnych akcií a Supra Majstrovstiev SR v skateboardingu,“ ozrejmili.
Piatimi skateparkmi sa môže pochváliť aj stredné Slovensko. Betónové areáli vybudovali v Žiline, Martine, Ružomberku v Detve a Liptovskom Mikuláši.
Zdroj: Facebook/ Za šport v meste Prešov Martin - skatepark
Ďalších 16 skateparkov stojí na západe Slovenska, pričom jeden z najmodernejších je situovaný v hlavnom meste. „Najviac športovísk tohto druhu je v západnej časti Slovenska. Malacky, Lozorno, Stupava, Modra, Rusovce, Dunajská Lužná, Rača a 3 skateparky v hlavnom meste. To je 10 kvalitných skateparkov v dostupnosti do pol hodiny cesty autom. Pritom sa v Bratislave okrem dokončeného kvalitného projektu pod mostom SNP chystajú ešte 2 ďalšie parky,“ píšu prešovskí športovci.
Zdroj: Facebook/ Za šport v meste Prešov Bratislava - skatepark pod Mostom SNP
Skateboarding naberá na sile doma aj vo svete. „Na Slovensku teda nájdeme 29 konkurencieschopných športovísk určených pre skejtbording. Napríklad v susednom Česku rastú skateparky ako huby po daždi, momentálne sa pohybuje ich počet na čísle 200,“ dodávajú s tým, že v zahraničí sa tieto čísla pohybujú v stovkách až tisícoch.
„Skatetbording sa vo svete stáva uznávaným športom, jednak kvôli trendovosti, prepojení na módu a mladú kultúru, ale aj vďaka tomu, že naň netreba trénera, tím ani drahú výbavu. Veríme, že aj kompetentní na Slovensku zachytia tento trend a po úspechu na Olympiáde sa pustia do práce,“ uzavreli.
„Téme prešovského skateparku sa mesto samozrejme venuje. Je dokonca súčasťou Akčného plánu Prešov 2030, ktorý je prílohou strategického dokumentu Prešov 2030. Ten predstavuje ciele a priority rozvoja celého územia a potrebné finančné prostriedky na jeho realizáciu,” uviedol hovorca mesta Michal Hudák.
„Minulý rok sa nám síce nepodarilo uspieť so žiadosťou o dotáciu na revitalizáciu skateparku na Baštovej, no pripravujeme sa na novú výzvu z dielne Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR). Dobrou správou je, že Kooperačná rada udržateľného mestského rozvoja (UMR) Prešov schválila projektový zámer integrovanej územnej investície Pohybom k spájaniu komunít – multišportová zóna Prešov, ktorého súčasťou je aj Skatepark na Baštovej ulici,” dodáva hovorca.
Prízvukuje, že zatiaľ čo v roku 2020 sa hovorilo o opravách v hodnote desiatok tisíc, dnes sa hovorí už o komplexnejšej revitalizácii priestoru v hodnote približne pol milióna eur.