Na sociálnej sieti sa objavili zaujímavé fotografie z okolitých dedín Prešova. Obce svojou estetikou obyvateľov miest priam lákajú na život vo vidieckom prostredí. Autor jedným záberom pridal aj provokatívny komentár: „Teraz chápem, prečo vy, ľudia 20. storočia, odchádzate bývať z Prešova.”
Tieto slová vyvolali búrlivú diskusiu medzi miestnymi obyvateľmi. Komentáre pod príspevkom sa začali hromadiť a názory sa rôznili. Jedna z diskutujúcich tomu nerozumie: “Nechápem. Kto chce, nech ide tam, kde chce. BÝVAŤ na dedine a využívať výhody mesta a ešte aj nadávať. Tomu nechápem. Veď tá naša Matka Zem musí zaplakať nad správaním sa ĽUDÍ, a to už je jedno, či bývaš na dedine, alebo v meste.”
Nie všetci sú však rovnakého názoru. Jeden z komentujúcich, ktorý sa podelil o svoju skúsenosť z dedinky na Spiši, vyzdvihol tamojšiu organizovanosť a komunitný život: “V obci všetko ako zo škatuľky, dobrovoľní hasiči, obecný úrad jak lusk, krásne ihriská, lezecká stena, celé leto akcie hlavne pre deti… tam je radosť žiť.” Podľa neho je všetko len o správnom riadení a schopnom vedení obce.
Zdroj: Facebook/ Prešov/ J. K. Ruská Nová Ves
Na druhej strane, existujú aj tí, ktorí by Prešov nikdy neopustili. Jedna komentujúca sa vyznala z lásky k svojmu rodnému mestu: „Ja môj Prešov milujem. Žila som dosť rokov v iných mestách, aj väčších aj menších ako je Prešov, každé má svoje problémy, ale aj čaro… Zlatý milovaný Prešov.” Ukazuje sa, že život na malebnej dedine nie je pre každého a mnohí nedajú dopustiť na komfort, ktorý im poskytuje mesto.
Jeden z diskutérov však vidí problém úplne inde a upozornil na ďalší aspekt problému: „Porovnávať neporovnateľné. Dedinky okolo Prešova žijú z podielových daní ľudí, ktorí tam chodia iba prespať, ale žijú v meste. Do práce, do obchodu, do školy, za zábavou, používajú mestské školy a často aj kontajnery. Tak sa dobre sa gazduje,” podotkol ďalší diskutér.
Z diskusie jasne vyplynulo, že téma života v meste alebo na dedine rozdeľuje ľudí a vyvoláva silné emócie. Bude zaujímavé sledovať, či sa tento trend presunu z miest do vidieckych oblastí bude ďalej zintenzívňovať alebo sa Prešovčanom podarí získať späť tých, ktorí sa rozhodli hľadať šťastie inde.
Zdroj: Facebook/ Prešov/ J. K. Ruská Nová Ves
V posledných rokoch bol na Slovensku zaznamenaný veľký odliv z miest do okolitých obcí. Podobný trend možno pozorovať po celom Slovensku a aj v metropole Šariša. Kým v roku 2000 mal Prešov 94 058 obyvateľov, o dvadsať rokov neskôr ich počet klesol o 6172 na 87 886. Na druhej strane, obce v okrese Prešov zaznamenali nárast počtu obyvateľov o 21 084, z 67 211 v roku 2001 na 88 295 v roku 2020.
Ak sa pozrieme na východné Slovensko, teda na Prešovský kraj, pozitívnou správou je, že za posledných dvadsať rokov tu počet obyvateľov celkovo vzrástol. Zároveň však z miest v Prešovskom kraji ubudlo približne 50-tisíc obyvateľov. Naopak, na vidieku sa počet obyvateľov výrazne zvýšil.