Tento týždeň sa roztrhlo vrece so správami z oblasti vodárenstva, keď minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) oznámil zásadné zmeny, ktoré by mohli otriasť celým sektorom. Novela zákona o verejných vodovodoch a kanalizáciách má priniesť výrazné obmedzenia: akcionármi vo vodárenských spoločnostiach budú môcť byť už len mestá, obce a štát. Štát si zároveň zabezpečí predkupné právo na všetky akcie.
„Cieľom je, aby sa do vodárenských spoločností nemohli teoreticky zapojiť žiadne neziskové organizácie alebo podobné entity, ale aby ich vlastníkmi boli výlučne mestá, obce a štát,“ povedal Taraba a dodal, že rezort životného prostredia bude starostlivo dohliadať na to, či spoločnosti používajú príjmy na rozvoj infraštruktúry, ako aj na zreálnenie hodnoty spoločností.
Taraba zároveň avizoval prísnejšie sankcie pre firmy, ktoré nerešpektujú zákon. Jeho plán zahŕňa aj zákaz ďalších podnikateľských činností okrem zabezpečenia dodávok vody a budovania infraštruktúry.
No nie všetko je také ružové, ako sa môže zdať. Šéf Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) Ľubomír Andrassy zverejnila šokujúce zistenia o skrytej privatizácii vo vodárenských spoločnostiach. „Na základe našej kontrolnej činnosti sme identifikovali pokusy o skrytú privatizáciu. Aj keď zákon stanovuje, že akcionármi môžu byť len mestá a obce, realita je dnes iná – akcie vlastní aj samotné vodárenské spoločnosti,“ uviedol Andrassy.
Podľa jeho slov sú snahy o ovládnutie najväčšej vodárenskej spoločnosti na východnom Slovensku veľmi reálne a alarmujúce. „Zmeny akcionárskych pomerov a vplyvu na rozhodovacie orgány spoločnosti sú jasnými znakmi skrytej privatizácie,“ dodal.
Andrassy dodáva, že vodárenské spoločnosti nehospodária so svojimi peniazmi ale s peniazmi občanov. Preto by malo dôjsť k úprave obchodného práva, „kde treba inak zadefinovať postavenie akciových spoločností v štátnych podnikoch, ktoré nakladajú s verejným majetkom,“ uzavrel Andrassy.
Ako už Prešovak informoval, od augusta tohto roka budú odberatelia Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS) platiť viac za pitnú vodu dodávanú verejným vodovodom a za odvádzanie a čistenie odpadových vôd verejnou kanalizáciou.
Nová cena za výrobu a dodávku pitnej vody prostredníctvom verejného vodovodu je 2,1275 eura s DPH za meter kubický. Odvádzanie a čistenie odpadových vôd verejnou kanalizáciou bude stáť 1,6706 eura s DPH za meter kubický, pričom distribúcia pitnej vody pre obecné vodárenské spoločnosti bude za 1,1701 eura s DPH za meter kubický.
VVS poskytuje služby pre takmer milión ľudí, ktorých sa nové pravidlá dotknú. Zároveň zabezpečuje odvod odpadových vôd pre približne 700-tisíc obyvateľov.
Prispejte nám na kávu
Nech sme bdelí a dokážeme prinášať nezávislé spravodajstvo aj o polnoci.
Prispieť na kávu