Tatranské plesá, jedny z najväčších pokladov slovenskej prírody, čelia nečakanej pohrome – bezohľadným plavcom. Napriek prísnym zákazom a varovaniam ochranárov sa počas tejto letnej sezóny opäť objavili prípady ľudí, ktorí sa rozhodli osviežiť v chladných vodách plies, ako napríklad na Popradskom plese. Činy týchto „odvážlivcov“ sú zachytené na viacerých videách, ktoré rýchlo obleteli sociálne siete a vyvolali vlnu pohoršenia.
Verejnosť nezostala ticho. „Hovädá! Takýmto zberbám by mal byť zákaz vstupu do Tatier,” znel jeden z ostrejších komentárov pod videom nakrúteným na konci augusta. Mnohí sa pýtajú, kde sú hliadky, ktoré by týmto ľuďom „naparili poriadne pálky“, aby si to nabudúce rozmysleli. Iní vyjadrovali rozhorčenie nad tým, že títo návštevníci nemajú žiadny rešpekt k prírode.
Profesor Peter Bitušík z Univerzity Mateja Bela, ktorý sa výskumom tatranských plies zaoberá už tri desaťročia, situáciu prirovnal k svätokrádeži: „Je to ako keby ste sa v chráme vymočili do kúta,“ povedal pre TV JOJ. Podľa neho a ďalších odborníkov sú plesá mimoriadne citlivé na akékoľvek chemikálie, ako sú opaľovacie krémy či oleje, a vstupom do vody dochádza k poškodeniu vzácnych sedimentov a ekosystémov.
Ochranári na svojich stránkach upozorňujú, že škody vznikajú už samotným prístupom k plesu, ktorý je mimo značených turistických chodníkov zakázaný. Dochádza k erózii brehov, poškodeniu pobrežnej vegetácie a zakaleniu vody, pričom všetky tieto faktory ohrozujú citlivú tatranskú prírodu.
Ako je to s trestom za takýto čina? „Našou prioritou je najmä edukácia návštevníkov,“ uviedol v minulosti Pavol Majko, vtedajší riaditeľ Správy TANAPu pre WebNoviny. Ak sa však priestupok nevyrieši dohovorom, za kúpanie v plesách či bystrinách hrozí pokuta až do výšky 300 eur, prípadne vyššie v priestupkovom konaní.