V Tatrách prebehlo sčítanie kamzíkov. Oproti minulému roku prišla pozitívna zmena, koľko ich narátali?


Vo Vysokých Tatrách narátali vyše 600 kamzíkov

Foto: V Tatrách prebehlo sčítanie kamzíkov. Oproti minulému roku prišla pozitívna zmena, koľko ich narátali?
Foto: Facebook/Tatranský národný park

Zamestnanci Tatranského národného parku spolu s dobrovoľníkmi sa pred týždňom v skorých ranných hodinách vybrali do Vysokých Tatier. Ich zámer bol jasný, čakalo na nich každoročné jesenné sčítanie kamzíkov.

„Početnosť tohto druhu sa zisťuje v teréne na jar a druhýkrát v roku v jesenných mesiacoch. Deje sa tak vždy počas jedného dňa na slovenskej a na poľskej strane Tatier súčasne,“ priblížila Nina Obžutová z komunikačného oddelenia Správy Tatranského národného parku.

Nedávneho sčítavania v oblasti Tatranského národného parku sa zúčastnili aj zástupcovia Horskej záchrannej služby, Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky, Lesov mesta Spišská Belá a Lesov mesta Kežmarok. Spolu sa v slovenských horských dolinách nachádzalo viac ako 70 „rátačov“.


Oproti minulému roku sme si polepšili

Z údajov jarného sčítavania boli mnohí sklamaní. Vzhľadom na to, že charakter počasia daného ročného obdobia pripomína už skôr leto, kamzíky sa pred vysokou teplotou skrývajú. Zdržiavajú sa v tienistých miestach, ktoré zvyknú byť pred ľuďmi dobre skryté. V prípade jesenného sčítavania sa však výsledky opäť priblížili ku skutočnému počtu kamzičej zveri na Slovensku a v Poľsku.

Síce rekordy z rokov 2014 a 2016, kedy počas jarného sčítavania bolo narátaných 1 232 jedincov, sa neprekonali, čísla sú vyššie ako v novembri minulého roku. V tom čase bolo zaznamenaných 926 kamzíkov. Počas tohto roka na slovenskej strane Tatier ich spozorovali 637. O niečo menej ich bolo v Poľsku, a to 312. Okrem nich bol evidovaný aj výskyt troch medveďov hnedých vo Važeckej doline.

„Pri sčítaní kamzíkov však treba počítať s určitými odchýlkami, keďže ide o živé tvory, nie o materiál na sklade, a ich sčítanie prebieha vo vysokohorskom ťažko prístupnom prostredí, kde môžu byť pre monitorovateľov často podmienky náročné. Napriek týmto výzvam sa snažíme o čo najpresnejšie údaje. Súčasná populácia kamzíkov je stabilná, čo je pre nás dobrá správa, avšak naša vízia je dlhodobo dosiahnuť nárast počtu kamzíkov,“ uvádza zoologička Správy Tatranského národného parku Erika Feriancová.



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Prešovský kraj