- 1. december 2024 o 11:00
Finančná správa si posvieti na stankárov na Vianočných trhoch. Pýtajte si doklad, apeluje na kupujúcich
Finančná správa spúšťa kontrolnú akciu zameranú na evidenciu tržieb a používanie pokladníc na Vianočných trhoch. V týchto dňoch sa tak budú kontrolóri vo zvýšenej miere nachádzať na námestiach, parkoviskách pred nákupnými centrami, pri predajniach stromčekov či iného vianočného sortimentu.
„Primárnym cieľom nie je rozdávanie pokút, ale podpora dobrovoľného plnenia daňových povinností a akcia má v prvom rade preventívny charakter,“ informuje finančná správa na svojom webe. Takéto kontroly sú podľa nej potrebné v záujme ochrany poctivých podnikateľov pred nepoctivými.
Kontrolóri budú vo významnej miere využívať monitorovanie predajných miest a ku kontrole budú pristupovať v prípadoch, keď identifikujú porušenia „z diaľky“, s cieľom nezaťažovať poctivých podnikateľov. Novinkou je aj viditeľná prítomnosť služobných áut označených Finančná správa. Aj toto je spôsob, ako preventívne pôsobiť na podnikateľov, aby si plnili svoje povinnosti.
Opakované kontroly budú vykonávať u podnikateľov, u ktorých už bolo zistené neevidovanie tržby. Pri zistení opakovaného porušenia hrozí podnikateľovi vyššia pokuta a súčasne zákaz predaja až na 72 hodín, čo môže v krátkom predvianočnom období predstavovať významný výpadok očakávaných príjmov podnikateľa.
Taktiež apelujú na návštevníkov trhov, aby si za svoje nákupy pýtali pokladničný doklad. „Nevydaním dokladu si totiž niektorí podnikatelia krátia tržby a tým si znižujú svoju daňovú povinnosť. Neevidovaním tržieb podnikatelia klamú svojich zákazníkov. Kupujúci totiž platí za nákup tovaru alebo služby cenu vrátane DPH a úlohou podnikateľa je túto vybranú daň od občana odviesť do štátneho rozpočtu,“ uvádza finančná správa.
Minútky zo Slovenska
- 25.04. Do baterkárne v Šuranoch už hľadajú zamestnancov. Platy od 2 300 eur, no aj povinnosť absolvovať školenie v...
- 25.04. OhniskO Fire Dining & Brew Bar sa zaradil sa medzi najlepšie reštaurácie. Ktoré ďalšie košické podniky excelovali?
- 25.04. VIDEO: Futbalové ihrisko v Stupave obsadila večer nečakaná tréningová zostava. Čo na to domáci klub?
- 25.04. FOTO: Ján Balciar, ktorý šéfoval tajným, predáva svoju luxusnú chatu v Nízkych Tatrách, jej cena aj vzhľad vás prekvapí
- 25.04. Od 1. mája platí zákaz alkoholu aj pre spolujazdcov. Pokuta až 650 €, no platí dôležitá výnimka
- 25.04. FOTO: Trnavčania spomínajú na podniky, ktoré im v meste najviac chýbajú. Na ktoré nedajú dodnes dopustiť?
- 25.04. Kam cez víkend v okolí Nitry? 5 tipov na jarné výlety s úžasnými výhľadmi, pri ktorých sa ani nezapotíte
- 25.04. Podozriví asfaltéri sa opäť objavili pri Žiline. Varuje pred nimi obec, na čo si dať pozor?
- 25.04. Dievčatku spadla zmrzlina na zem skôr, než si ju stihla vychutnať. Takúto reakciu košickej zmrzlinárne nečakali...
- 25.04. Neviete, kam sa vybrať na výlet? Na Podpoľaní stojí unikát, ktorý inde len tak nenájdete
- 25.04. Drzosť v Borskom Svätom Jure: Šofér dal auto do opravy, mechanik mu ho za chrbtom predal, cena vyráža dych
- 25.04. FOTO: Pálenie Ďura je na Považí stále živým zvykom. Pozrite sa, kde všade túto tradíciu môžete zažiť
- 25.04. Obyvatelia Podhradovej sa hnevajú na starostu, my nepatríme k Severu? Pozývajú ho, aby sa k nim prišiel pozrieť
- 25.04. Do práce sa pôjde aj 8. mája. Pozor, niektoré skupiny zamestnancov nedostanú ani euro navyše
- 25.04. Patrika zaujal muž v kostýme čarodejníka. Bystrický Harry Potter je medzi miestnymi dobre známy