S blížiacim sa Silvestrom opäť ožíva diskusia o pyrotechnike, ktorá vyvoláva vášne na oboch stranách, nadčencovcov ohňostrojov aj ich odporcov.. Na sociálnej sieti sa objavila jednoduchá otázka: „Je v Prešove predajňa s pyrotechnikou?“ Odpovede však ukázali, že medzi obyvateľmi to rozhodne nie je populárna téma.
Pyrotechnika počas osláv Nového roka je na Slovensku už roky diskutovanou témou. Vytvára dve výrazne rozdelené skupiny – zanietených odporcov, ktorí poukazujú na negatívne dopady na zvieratká a životné prostredie, a podporovateľov, pre ktorých je ohňostroj neodmysliteľnou súčasťou silvestrovských osláv. Tento spor každoročne naberá na intenzite, no riešenie, ktoré by uspokojilo obe strany, je stále v nedohľadne.
Niektoré reakcie boli ostré a nekompromisné a v Prešovčanoch vzbudila táto citlivá téma ozajstné vášne. „Ak kúpiš petard, si ret*rd, radšej choď kúpiť krmivo pre zvieratká a dones ho do útulku,“ zaznelo v jednej z odpovedí. Iný diskutujúci pridal, že by zrušil celé ohňostroje: „Tie peniaze by som využil ináč.“ Jedna z komentujúcich sa dokonca pokúšal zaťať do živého: „A na čo ti to je? Vidíme, že vieš písať, tak nemôžeš byť až taký id*ot, že to kúpiš.“
Nie všetci sú však proti pyrotechnike, niektorí len konštatovali: „Neviem, ale dúfam, že nie!“ Zdá sa, že v Prešove je používanie zábavnej pyrotechniky čoraz kontroverznejšou témou.
Diskusia však poukazuje na širší problém – pyrotechnika podlieha na Slovensku prísnym pravidlám. Zábavnú pyrotechniku kategórií F2 a F3 (napríklad petardy a rakety) je možné predávať iba osobám starším ako 18 rokov a len v obmedzených termínoch pred Silvestrom. Používať ju môžete legálne iba 31. decembra od 18:00 do polnoci a 1. januára do 02:00. Často to však obmedzujú aj miestne nariadenia – a Prešov je známy svojím negatívnym postojom k ohňostrojom.