Do konca roka 2018 dôjde u 4 dopravcov prímestskej dopravy v Prešovskom kraji k navýšeniu platov


Foto: Do konca roka 2018 dôjde u 4 dopravcov prímestskej dopravy v Prešovskom kraji k navýšeniu platov Foto: evidencia-dopravcov.eu

V Prešovskom samosprávnom kraji vodičom autobusov prímestskej dopravy budú navýšené mesačné mzdy. Od 1. apríla do konca roka 2018 sa u štyroch dopravcov zvýši priemerná mesačná mzda vodičov o približne osem percent, pričom Prešovský samosprávny kraj dofinancuje straty v prímestskej doprave a zároveň podporí aj navýšenie miezd vodičov. Kraj na tento účel vyčlenil viac ako 1 267 000 eur.

Úprava platov sa týka SAD Prešov, SAD Humenné, SAD Poprad a BUS Karpaty. Po vzájomnej dohode kraja s dopravcami došlo k navýšeniu ekonomicky oprávneného nákladu (EON) o 0,03 eur na kilometer v položke mzdy. Na tento účel samospráva vyčlenila zo svojho rozpočtu 635 tisíc eur. Mesačná mzda vodičov autobusov sa tak zvýši o zhruba 70 eur, priemerne z 871 eur na 941 eur,“ informuje Daša Jeleňová, hovorkyňa PSK. 

Ďalších 632 000 eur samospráva vyčlenila na dofinancovanie strát, ktoré dopravcom vznikli v roku 2017 vyššou cenou nafty. „Náklady autobusových spoločností na zabezpečenie prímestskej dopravy sa vlani vyšplhali k takmer 33 miliónom eur. Kraj na úhradu služieb vo verejnom záujme vynaložil približne 19,5 milióna eur. V minulom roku sa prímestskou autobusovou dopravou prepravilo viac ako 22 miliónov cestujúcich,“ dodala Jeleňová z PSK.


Prečítajte si viac:


Zdroj: PSK