Cyklista prešiel do protismeru a narazil do cyklistky, žena si pri páde zlomila stehennú kosť


Foto: Cyklista prešiel do protismeru a narazil do cyklistky, žena si pri páde zlomila stehennú kosť
Galéria: 2 fotky
Foto: KR PZ Prešov

Minulý týždeň vo štvrtok 5.apríla 2018 sa na cyklistickom chodníku medzi Popradom a Svitom zrazili dvaja cyklisti. 58-ročný cyklista prešiel do protismeru, kde prednou časťou svojho bicykla narazil do prednej časti bicykla oproti idúcej 69-ročnej cyklistky. Žena po náraze spadla na zem, pričom následkom pádu utrpela zlomeninu stehennej kosti, s predpokladanou dobou liečenia od 6 týždňov až pol roka. Polícia cyklistu obvinila z prečinu ublíženia na zdraví.

Pri jazde bicyklom po cyklistickom chodníku majú cyklisti zrejme väčší pocit bezpečia, keďže tu nejazdia motorové vozidlá a sú preto veľakrát menej ostražití. Na cyklistickom chodníku sa však pohybujú aj ďalší cyklisti, ale aj kolobežkári, korčuliari, prípadne na iných obdobných športových zariadeniach a je tu potrebné dodržiavať stanovené pravidlá,“ informuje Daniel Dožbanik, hovorca KR PZ v Prešove.

Pravidla jazdy na cyklistickom chodníku:

  • jazdí sa vpravo,
  • môžu ísť najviac dvaja cyklisti vedľa seba, ak tým neobmedzujú a neohrozujú ostatných účastníkov cestnej premávky,
  • ak je zriadená cestička pre chodcov a cyklistov príslušnou dopravnou značkou cyklista nesmie ohroziť chodca,
  • ak cestička pre chodcov a cyklistov má oddelené pruhy, sú chodci a cyklisti povinný použiť len pruh pre nich určený, to neplatí pri obchádzaní, predchádzaní, odbočovaní, otáčaní, pri vchádzaní na cestičku pre chodcov a cyklistov a vychádzaní z nej, pričom sa nesmú vzájomne ohroziť. 

Okrem toho majú cyklisti v cestnej premávke aj iné povinnosti, najmä venovať sa plne vedeniu bicykla a sledovať situáciu v cestnej premávke. Neprípustné je jazdiť bez držania riadidiel, držať sa iného vozidla, viesť druhý bicykel, ručný vozík, zviera a predmety, ktoré by sťažovali vedenia bicykla alebo ohrozovali iných účastníkov cestnej premávky.  


Za zníženej viditeľnosti musí mať cyklista na sebe reflexné prvky, alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev. Mimo obce musí mať cyklista na hlave ochrannú prilbu a dieťa do 15 rokov aj v obci. Aby cyklistická prilba plnila svoju funkciu, musí byť správne pripevnená. Musí mať zodpovedajúcu veľkosť a upevnená tak, aby sedela na temene hlavy, vodorovne s úrovňou očí. Prilba nesmie byť posunutá ani do čela a ani do tyla, aby chránila hlavu čo najlepšie.

Tak ako vozidlá musia mať povinnú výbavu, tak aj bicykel musí spĺňať určité podmienky, aby mohli cyklisti bezpečne vyraziť na cesty:

  • bicykel musí byť vybavený dvoma na sebe nezávislými účinnými brzdami,
  • konce rúrok riadidiel musia byť ukončené napríklad zátkami alebo rukoväťou,
  • vzadu musí byť červené odrazové sklo, nad predným kolesom musí byť biele odrazové sklo; môžu byť nahradené odrazovými materiálmi na odeve alebo obuvi,
  • odrazové sklá oranžovej farby musia byť na oboch stranách pedálov a na lúčoch kolies.
  • počas jazdy za zníženej viditeľnosti musí byť vpredu biele svetlo, prípadne ak je komunikácia dostatočne a súvislo osvetlená stačí aj prerušované svetlo. Vzadu červené svetlo, alebo aj prerušované, môže byť kombinované so zadným červeným odrazovým sklom. Bicykel môže byť vybavený aj blatníkmi prekrývajúci celú šírku pneumatiky, krytom reťaze, pomocným sedadlom na prepravu dieťaťa a nosičom batožiny. 

Ak rodičia berú dieťa na výlet bicyklom, dieťa treba mať vždy pred sebou, na očiach, aby mohli jeho jazdu ovplyvniť prípadným upozornením. Treba dbať na to, aby jeho zdravie bolo dostatočne chránené - prilbou, chráničmi na končatiny, reflexnými prvkami na odeve.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo
Zdroj: KR PZ Prešov