- 7. feb 2025 o 12:35
V piatok sa bude v Prešovskom kraji opäť protestovať, davy v uliciach sa stretnú v deviatich mestách
Po masových protestoch z 24. januára, ktorých sa zúčastnilo súhrnne približne 100-tisíc ľudí, sa Slovensko chystá na ďalšiu vlnu demonštrácií. Protestné zhromaždenia sa uskutočnia v piatok vo viac ako 30 mestách, pričom medzi nimi nechýbajú ani mestá Prešovského kraja.
Kde sa v Prešovskom kraji bude protestovať?
Na základe dostupného zoznamu sa protesty uskutočnia v týchto mestách:
- Bardejov – 18:00, Radničné námestie
- Humenné – 17:00, Námestie slobody
- Levoča – 17:00, Námestie Majstra Pavla
- Poprad – 18:00, Námestie sv. Egídia
- Prešov – 16:00, Hlavná ulica
- Sabinov – 17:00, Náučný chodník Džandžura
- Snina – 17:00, Hlavné námestie
- Svidník – 17:00, Námestie slobody
- Vranov nad Topľou – 17:00, Námestie Slobody, pred AOC
Dôvody protestov: Obavy z proruského smerovania Slovenska
Podobne ako v predchádzajúcich protestoch, aj tentoraz je hlavným motívom nespokojnosť s proruským smerovaním vlády Roberta Fica. Občania vyjadrujú obavy, že vláda sa odkláňa od proeurópskej orientácie a približuje sa k Rusku, čo zvýraznila aj Ficova nedávna návšteva Moskvy a stretnutie s Vladimirom Putinom.
Na posledných protestoch, ktoré sa konali 24. januára, sa v Bratislave zišlo až 40-tisíc ľudí, pričom celkovo sa zhromaždenia konali vo viac ako 30 mestách. Protestujúci mali transparenty s heslami ako „Slovensko patrí do EÚ a NATO!“, „Nie Moskve, áno Bruselu!“ či „Fico, choď za Mečiarom!“.
Čo na to vláda? Protesty budú pokračovať
Predstavitelia koalície protesty označili za politickú kampaň opozície a premiér Robert Fico ich dokonca prirovnal k pokusu o štátny prevrat. Napriek tomu organizátori avizovali pokračovanie protestov a ďalšie vlny demonštrácií, pokiaľ vláda neprehodnotí svoje kroky.
Slovensko tak v piatok opäť čakajú plné námestia a silný odkaz vláde – občania chcú zachovať európsku budúcnosť krajiny.