V Kežmarku sa strhla búrka nevôle po tom, čo pri starom futbalovom štadióne padlo sedem mohutných stromov. Miestni sú rozhorčení a pýtajú sa, prečo musela zmiznúť zeleň, ktorá desaťročia dotvárala atmosféru tejto časti mesta. Radnica sa bráni – tvrdí, že stromy boli napadnuté hubami, oslabené a predstavovali bezpečnostné riziko.
Obyvatelia však pochybujú a obávajú sa, že mesto potichu likviduje zeleň bez adekvátnej náhrady. „Škoda tých stromov. Vytvárali krásne prostredie. Tie stromy si ešte pamätali kapustnice, ktoré tam boli pred postavením sídliska Juh,“ spomína nostalgicky jeden z miestnych na sociálnej sieti. Ďalší dodáva: „O chvíľu nám tu zlikvidujú všetku zeleň, aj v piatok zrezali veľkú borovicu na Lanskrounskej, a nikde ani zmienka…“
Oddelenie rozvoja mesta a výstavby zareagovalo na kritiku obyvateľov a ubezpečilo, že výrub nebol svojvoľný, ale nevyhnutný. „Žiaľ, niektoré stromy, ktoré roky zdobili naše športoviská, dosiahli svoj životný cyklus a predstavovali vážne bezpečnostné riziko,“ uviedlo mesto v oficiálnom stanovisku.
Problémom boli podľa odborníkov drevokazné huby – trúdnatec kopytovitý (Fomes fomentarius) a trúdnik jedľový (Phellinus igniarius). Tieto agresívne huby spôsobujú odumieranie stromov zvnútra, čím sa ich stabilita oslabuje. Mesto tvrdí, že práve z tohto dôvodu už minulý rok jeden zo stromov spadol. „Našťastie sa to obišlo bez zranení, no takéto situácie nesmieme podceniť,“ zdôrazňuje radnica.
Hoci mesto argumentuje bezpečnosťou, mnohí Kežmarčania neskrývajú frustráciu a pochybnosti. „Koľko rokov trvá, kým vyrastie taký strom? Ak by boli len orezané konáre kvôli bezpečnosti, ešte pochopím, ale poslať ich na druhý svet? To sa mi nezdá v poriadku,“ komentoval situáciu jeden z obyvateľov.
Ďalší upozorňujú, že výrub stromov v meste je čoraz častejší a bojí sa, že v budúcnosti v Kežmarku už nebude žiadna zeleň. „Najhoršie je, že sa to celé urobí potichu, bez širšej diskusie. Takto zmizne strom, tam sa oreže aleja… o chvíľu tu nebude nič,“ vyjadrila svoje obavy miestna obyvateľka.
Radnica argumentuje bezpečnostným rizikom a chorobami stromov, no zároveň sľubuje náhradnú výsadbu. „Aby sme zachovali prírodnú rovnováhu, bude vykonaná náhradná výsadba zdravých drevín, ktoré budú vhodnejšie pre mestské prostredie a odolnejšie voči chorobám,“ uvádza mesto vo svojom stanovisku.
Obyvatelia sú však opatrní a pýtajú sa, kedy a kde presne budú nové stromy vysadené. Niektorí sa obávajú, že namiesto poriadnej náhrady bude vysadených len pár kríkov alebo mladé sadenice, ktoré budú trvať desaťročia, kým dorastú do veľkosti vypílených stromov.
„Kto nám zaručí, že výsadba naozaj prebehne? Kde budú tie nové stromy? Aká bude ich starostlivosť? Lebo často sa stáva, že sa vysadia, no potom ich nikto nepolieva a uschnú,“ dodal jeden z diskutérov.
Zatiaľ čo mesto tvrdí, že všetko prebehlo podľa odborných odporúčaní, obyvatelia majú obavy o budúcnosť zelene v Kežmarku. Otázkou podľa miestnych zostáva, či sa mesto postará o skutočne adekvátnu náhradu zelene, alebo sa Kežmarok postupne mení na betónovú džungľu. Vyrúbať strom je jednoduché, no jeho náhrada je dlhodobý proces, upozornili miestni.