Počas traktorového protestu na cestách východného Slovenska 4. mája vzniknú dopravné obmedzenia


Foto: Počas traktorového protestu na cestách východného Slovenska 4. mája vzniknú dopravné obmedzenia Foto: Facebook

Zajtra 4. mája 2018 vo vybraných krajských a okresných mestách po celom Slovensku budú pokračovať v protestoch aj poľnohospodári. Hlavným dôvodom pokračovaním v traktorom proteste je neochota štátu riešiť problémy poľnohospodárov. Protest sa bude konať formou zorganizovanej jazdy traktormi a inými strojmi, ktoré sa môžu pohybovať po cestách I. triedy.

Poľnohospodári vyrazia na traktoroch medzi 12:00 hod. až 14:00 hod. čím na cestách vzniknú dopravné obmedzenia. Poľnohospodári a gazdovia z regiónov východ, Spiš, Orava, Liptov, Považie, Záhorie, juh a stred Slovenska a desiatok združení podporujúcich poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka, traktorovým protestom podporia aj protest Za Slušné Slovensko.

Trasy a miesta na východnom Slovensku kde sa budú pohybovať poľnohospodári počas protestu:

  • Košice – Trebišov
    14:00, miesto upresníme 
  • Michalovce – Trebišov 
    14:00 Tesco Michalovce 

Požiadavky, ktoré poľnohospodári požadujú:

1. Vytvoriť nezávislý vyšetrovací tím so zapojením vyšetrovateľov z Európskej únie na vyšetrenie subvenčných podvodov a trestných oznámení pochádzajúcich od poľnohospodárov.


2. Prijať zákon 140/2014 Z. z., kde bude ukotvené obmedzenie nadobúdania pôdy podľa výmery a len pre fyzické osoby s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky.

3. Zachovať stav náhradných pozemkov až do celkovej komasácie pôdy, ako to bolo v pôvodnom znení paragrafu 15 v zákone 330/1991 Z.z. a ktorý z daného zákona vypadol bez adekvátnej náhrady a alternatívy.

4. Prehodnotiť, či zrušiť zmluvy Slovenského pozemkového fondu (SPF) s doterajšími užívateľmi a zaviesť riadne, korektné a transparentné pravidlá prideľovania pôdy tak, aby sa k pôde SPF prednostne dostali miestni mladí a malí poľnohospodári.

5. Zabezpečiť, aby Poľnohospodárska platobná agentúra vyplácala dotáciu len subjektu, ktorý má k pôde právny vzťah, to znamená len tomu, kto ju vlastní alebo má na ňu nájomnú zmluvu, alebo ju má v náhradnom užívaní.

6. Vytvoriť tzv. Komisiu poľnohospodárov ako strategického a poradného partnera MPRV SR. MPRV SR by vychádzalo a opieralo sa vo všetkých svojich legislatívnych zámeroch o tento orgán. Poľnohospodári by tak lepšie a efektívnejšie kontrolovali tvorbu agropolitík.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac:Zdroj: Rádio Expres / Facebook