Ďalšia smutná správa pre TANAP: Zomrela botanička Libuše Paclová, krehká žena so silnou osobnosťou


Zomrela bývalá zamestnankyňa TANAP-u Libuše Paclová

Foto: Ďalšia smutná správa pre TANAP: Zomrela botanička Libuše Paclová, krehká žena so silnou osobnosťou
Foto: Facebook/Tatranský národný park

Len nedávno sme informovali o strate, ktorá zasiahla aj Správu Tatranského národného parku. Začiatkom februára navždy odišiel dobrý priateľ a zanietený kolega Ing. Jozef Kováč, ktorý sa tatranskému a pieninskému prostrediu venoval celý život. 

TANAP teraz zasiahla ďalšia smutná správa, zomrela jedna z pozoruhodných osobností z radov bývalých zamestnancov TANAP-u, botanička Libuše Paclová. Svoj život zasvätila floristickému výskumu v subniválnom vegetačnom stupni Tatier.

Na botaničku spomínajú ako na krehkú a útlu ženu so silnou osobnosťou. Libuše sa narodila 9. januára 1928 v českej rodine v Poprade. V mladosti sa zamestnala v Podtatranskom múzeu v Poprade, odkiaľ v apríli 1957 prestúpila do Múzea Tatranského národného parku v Tatranskej Lomnici. Záujem o botaniku ju priviedol až k vysokoškolskému štúdiu na Prírodovednej fakulte UK Bratislava.

V TANAP-e spoznala svoju životnú lásku

Počas pôsobenia v TANAP-e spoznala svojho budúceho manžela, hydrológa Jiřího Pacla. Stal sa jej životným partnerom a spolupracovníkom. Spájal ich záujem o prírodu a ochranu. Libuše napríklad bojovala v Roháčoch proti rozsiahlej výstavbe hotelov a lanoviek. Aj vďaka jej odhodlaniu nakoniec na základe argumentov vláda od plánov výstavby upustila.

Z jej výskumnej činnosti vznikla rozsiahla práca, ktorá je považovaná za unikátne dielo u nás aj v Európe. „Na každý štít, spolu ich bolo osemdesiat, vystúpila osobne, čo si vyžadovalo nielen zanietenosť, ale i fyzickú zdatnosť. Opísala to kedysi slovami: ‚Bol to môj šťastný život’,“ spomína TANAP. 

Nekonečná láska k Tatrám

Keď už nemohla navštevovať hory po vlastných nohách, využila lanovku na Lomnický štít. Spomínajú, že tam pozbierala odpadky po turistoch, vytrhla zavlečenú trávu ohrozujúcu vzácne druhy, ale predovšetkým dokumentovala stav rastlín. Na jej podnet tu vznikla malá prírodná botanická záhrada – rastliny pri vyhliadkovom chodníku dostali tabuľky s menami a na zábradlí boli pripevnené informačné tabule o flóre štítu.

Po ukončení profesijnej etapy sa s manželom presťahovali do Čiech. Aj napriek tomu zostala po rokoch jej láska k Slovensku a Tatrám nezmenená. Rada sa sem vracala aj vo vyššom veku plná optimizmu a elánu. 



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie v Prešovskom kraji