V Prešove sa prebúdzajú duchovia minulosti. Po šestnástich rokoch od ukončenia ťažby soli v Solivare sa stále prejavujú jej následky – vytekajúca soľanka narúša pôdu a zvyšuje riziko prepadnutia územia. Mesto bije na poplach a žiada štát o rázne riešenie.
Ťažba soli v Prešove síce skončila, no v bývalom dobývacom priestore zostalo podľa informácií STVR vyše 150 vrtov, z ktorých približne 20 už prepúšťa soľanku. Tá pomaly, ale isto poškodzuje pôdu a spôsobuje koróziu starých konštrukcií.
Ladislav Priester, ktorý si na tomto území prenajíma ornú pôdu, hovorí, že už prišiel o desatinu z celkových 12 hektárov. Nebezpečenstvo prepadnutia pôdy nie je len teoretickou hrozbou. Podobná situácia nastala už v 80. rokoch, keď sa časť územia prepadla. Banská inžinierka a bývalá vedúca bane Viera Ježíková pre STVR varovala: „Pokiaľ sa neurobia opatrenia, možno to bude o týždeň, o dva, o päť rokov, ale je tu istota, že k takejto udalosti dôjde.“
Ministerstvo životného prostredia si nechalo vypracovať geologickú štúdiu, ktorá síce nebola oficiálne zverejnená, no podľa jej predbežných výsledkov vrty zhoršujú stav podzemných vôd a majú negatívny vplyv na životné prostredie.
Geológovia navrhujú čo najrýchlejšie zastaviť únik soľanky pomocou technických opatrení a zároveň urýchlene odstrániť ťažobné vrty v súlade s platnými banskými predpismi. Podľa prešovského primátora Františka Oľhu je zodpovednosť na štáte. „Sme presvedčení, že vlastníkom celého územia a celého problému je štát,“ povedal pre STVR.
Mesto plánuje pracovné stretnutie, na ktorom sa chce zaoberať výsledkami geologickej štúdie a presadiť konkrétne kroky. Prešovčania len dúfajú, že sa tentoraz podarí zabrániť najhoršiemu skôr, než bude neskoro.