- 2. máj 2025 o 17:00 / aktualizované 03.05. o 21:20
Jednoduchá otázka vyvolala v Prešovčanoch obrovské vášne. Napokon sa však zhodli na tom, čo im v meste chýba
Čo Prešovu chýba? Jednoduchá otázka, ktorá však na našej facebookovej stránke spustila lavínu komentárov. Odpovede boli rôznorodé – od praktických nápadov až po emotívne výkriky. Čo by teda Prešovčania v meste uvítali?
Mesto bez duše?
Július si myslí, že v Prešove chýba život. Podľa neho je mesto bez duše. „Niekedy žila pešia zóna, terasy, kaviarne, hudba, obchody. Teraz sú všetky výklady prázdne, obchody opustené, terasy zrušené. Musíme chodiť do Košíc na večerné prechádzky,“ dopĺňa.
Ján si myslí, že dôvodom tohto problému je veľa obchodných centier na tak malé mesto. Podľa neho nočný život a podniky sú skôr na sídliskách a v ostatných častiach Prešova mimo centra. „Na Trojke je dnes viacero dobrých podnikov, napríklad Astorka, Wave či iné. Človek si už fakt rozmyslí, či ide do centra.“
Obyvatelia sa zhodli na tom, že by ich veľmi potešili podniky na Hlavnej ulici. Oživili by centrum a určite by priniesli viac života do ulíc Prešova.
Obchvat či plaváreň
Oľga by uvítala obchvat, premávka kamiónov na Sekčove je podľa nej neúnosná. Pridala sa aj Andrea, podľa ktorej kamióny od Lesníckej v smere na Sekčov jazdia veľmi rýchlo. Viacerí sa zhodli aj na tom, že by ich v Prešove potešil veľký mestský park, športoviská pre mladých, ako napríklad skatepark. Myslia si, že jediné, čo sa v meste buduje, sú obchodné domy.
„Niečo, kde by sa dalo ísť s deťmi, ale takými od 10 rokov a viac počas voľna. Do detských kútikov a po nákupných centrách sa s nimi nedá ísť, nie sme všetci milionári,“ uviedla Eliška. Marta má tiež jasno v tom, čo jej v meste chýba: „Krásny veľký park s kúpaliskami pre všetky vekové kategórie, v ktorom by bola možnosť si zašportovať, zrelaxovať, ale v primeraných cenách pre občanov. Vytekajúcu prírodnú Soľanku by sa dalo využiť a zaoberať sa vybudovaním kúpeľov na inhalácie pre širokú verejnosť v rámci rozvoja zdravia občanov mesta.“
Ako už bolo spomenuté, Prešovčanom vadí množstvo nákupných centier, myslia si, že chýba aj veľké trhovisko, ktoré bolo v minulosti obľúbené. Jozef sníva aj o obnove historického Solivaru. Viacerí sa zhodli, že im v meste chýba plaváreň dostupná pre všetkých a taktiež ďalšie kúpaliská.
Problém s parkovaním
„Mne chýbajú oplotené a opravené výbehy pre psov, nakoľko platíme neskutočnú daň za psa, ale nemáme za to absolútne nič! Vo výbehu spadol práchnivý strom a doteraz s tým nikto nič neurobil. Začína to byť nebezpečné pre všetkých. Ďalej zabránenie občanom rabovať kontajnery. Ten bordel, čo po nich ostane, je neskutočný! Platíme za smetie brutálne prachy, tak nech sa mesto postará o klietky/oplotenie tak, aby k tomu nedochádzalo. A ďalej opraviť parkoviská – platíme si rezidenčné karty a rozbíjame si autá každý deň o výtlky, ktoré sú pri vstupe na parkovisko. Parkovacia politika potrebuje veľké zmeny, nakoľko ani karta nezaručí, že budem mať kde parkovať,“ uviedla Alena.
Pridali sa aj ďalší Prešovčania, ktorým chýbajú parkovacie miesta a lepšia parkovacia politika. „Nie je normálne, aby vydávanie rezidenčnej karty bolo podmienené trvalým pobytom bez toho, aby bol akceptovaný list vlastníctva v danej lokalite. Keby to takto mali nastavené všetky mestá a človek má nehnuteľnosť v KE aj v PO, nájomníci v PO nemajú nárok na rezidenčné parkovanie, lebo majiteľ má trvalý pobyt v KE. Nehovoriac o tom, že aj keby si kartu kúpili, nemajú kde večer zaparkovať. Nonsens toto celé,“ doplnila Natália.
Viacerí by v súvislosti s týmto komentárom privítali parkovacie domy, no aj nižšie poplatky za odpad a taktiež za daň z nehnuteľnosti či lacnejšiu MHD. Prešovčania sa zhodli aj na tom, že im chýbajú pešie zóny, ktoré by využívali na prechádzky.
Chýba im rodinná atmosféra a bezpečné stanice
Nikola si myslí, že Prešov by sa mal inšpirovať poľskou Muszynou: „Rodinný, relaxačný park ako v Muszyne! Všade sú len OC, načo? Konečne tu spravte park so záhradou, fontánou, kvetmi, zeleňou, oddychovou zónou, zvieratkami, lanovým parkom, garden kaviarňou, nech Prešov ožije a nech je bohatý aj pre rodiny!“
Podľa Katky by mohli byť bezpečnejšie autobusové a vlakové stanice. Priznáva, že keď ide večer alebo v noci domov, bojí sa, že ju niekto prepadne. Ďalší Prešovčania by uvítali opravu ciest, chodníkov, ďalšie cyklochodníky či čistejšie mesto.
Diskusia o tom, čo Prešovu chýba, ukázala, že obyvatelia majú o budúcnosť svojho mesta veľký záujem. V komentároch sa opakovane objavovali témy ako potreba oživenia centra, vytvorenie kvalitných parkov a oddychových zón, dostupnejšie športoviská, lepšie riešenie dopravy, parkovania a bezpečnosti. Mnohí volajú po návrate duše do mesta – po živých uliciach, miestach na stretávanie a trávenie voľného času mimo nákupných centier.
Prešovčania ukázali, že im na ich meste záleží a túžia po tom, aby bolo moderné, čisté, bezpečné a zároveň plné zelene, kultúry a komunitného života. Aj keď sa nedá vyhovieť všetkým, Prešovčania si prajú, aby boli ich hlasy vypočuté, Prešov má podľa nich veľkú šancu stať sa ešte lepším miestom na život pre všetky generácie.
Minútky zo Slovenska
- 14:00 FOTO: Vedeli ste, že aj Žilinský kraj má svoj Yellowstone ? Farebné jazierka so sírnym zápachom pozná len málokto
- 14:00 Najnovší prieskum ukázal, ktorý svetový líder je u Slovákov najobľúbenejší. Neuveríte, ako dopadol Trump
- 14:00 Trenčiansky kraj zrušil verejné obstarávanie na vodíkové autobusy pre nedostatok ponúk, v projekte chce ale pokračovať
- 14:00 Kde v Nitre pribudne nová Biedronka? Investor plánuje rozšírenie cesty, pribudnú aj parkovacie miesta
- 14:00 PRIESKUM: Dankova SNS by v apríli skončila mimo parlamentu, jazýčkom na váhach by mohol byť Matovič
- 13:30 V Košiciach a okolí hrozí vznik požiarov. Platí zákaz fajčenia či vypaľovanie suchej trávy, inak hrozia pokuty
- 13:00 Opekanie vo Vrakunskom lesoparku sa mení, onedlho pribudne možnosť rezervácie aj poplatky
- 13:00 Bánovce získali viac ako 600-tisíc eur na novú cyklotrasu, mesto chce posilniť prepojenie s okolitými obcami
- 13:00 VIDEO: Večerné ulice zaplnili cyklisti. Nočná jazda v Piešťanoch prilákala desiatky ľudí
- 13:00 Trh so športovým tovarom čaká zemetrasenie. Na Slovensko prichádza poľský gigant, kde otvorí prvú predajňu?
- 13:00 Medveď sa má pohybovať v Trnovom už viac dní: Nové hlásenie spresňuje miesto, ľudí vyzývajú na opatrnosť
- 12:30 FOTO: Nočný zlodej vyčíňal v Bánovciach celé mesiace: Policajti ho konečne chytili!
- 12:30 VIDEO: Mestskí policajti si vzali na mušku ďalšie košické sídliská, okrem neprispôsobivých občanov riešili aj...
- 12:00 FOTO: Za skalickým trdelníkom aj históriou na dvoch kolesách: Táto trasa vás prevedie Moravou aj Slovenskom
- 12:00 Streľba v Nových Zámkoch vystrašila obyvateľov. Niekto sa chce zbaviť miestnych holubov