Slovákom chodia záhadné balíky s nechutným obsahom, ktoré si neobjednali. Podozrivú firmu hľadá polícia


Slovákom chodia balíky s nechutným obsahom, ktoré si nikdy neobjednali

Foto: Slovákom chodia záhadné balíky s nechutným obsahom, ktoré si neobjednali. Podozrivú firmu hľadá polícia
Foto: Ilustračné. Zdroj: canva.com, Facebook/Reprofoto Facebook/Zsófi T.

Na Slovensku sa rozmáha nový typ podvodu, ktorý zneužíva dôveru ľudí a kuriérske služby. Desiatky Slovákov sa na sociálnych sieťach podelili o znepokojivé skúsenosti – doručovatelia im priniesli balíky, ktoré si nikdy neobjednali. Po ich otvorení ich čakalo nepríjemné prekvapenie v podobe špinavého a obnoseného oblečenia. Niektorí z nich si predtým objednali oblečenie z podozrivých e-shopov a keď zásielku otvorili, čakalo ich podobne nepríjemné prekvapenie - obnosené, poškodené alebo dokonca špinavé šaty.

Prípady sa začali hromadiť pred niekoľkými týždňami. Ľudia opisujú, že im kuriér doručil zásielku, ktorá vyzerala ako bežný balík s oblečením. Mnohí z nich balík v domnení, že ide o oneskorenú alebo zabudnutú objednávku, prevzali a zaplatili. Po otvorení ich však čakal šok – namiesto nového tovaru našli obnosené a zapáchajúce kusy oblečenia. Niektorí spotrebitelia zásielky na mieste odmietli, iní oklamaní zaplatili aj desiatky eur.

Ja som nič neobjednala, aj tak mi došiel balík, neoverila som si odosielateľa (moja chyba), bola som v tom, že asi som predsa niečo objednala a zabudla som na to. 33 eur fuč, plus poštovné 4 eurá, lebo ja som to všetko vrátila na adresu, z ktorej to došlo s pekným listom, v ktorom som im nepekne vynadala a že si ten tovar môžu niekam strčiť,“ napísala poškodená Agnesa. Dnes som od nich dostala veci, ktoré smrdia a sú špinavé, podvodníci,“ pridala sa Evka.

Zvláštna firma, ktorá neexistuje

Na etiketách balíkov sa opakovane objavuje názov firmy HQ Group, ktorá má byť podľa údajov registrovaná v bratislavskom Novom Meste. Ako však zistil portál Aktuality.sk, na uvedenej adrese sa nachádza len sklad Slovenskej pošty. Firma nemá oficiálny kontakt, nedá sa vyhľadať v obchodnom registri a neexistuje spôsob, ako ju priamo kontaktovať. Vrátnik skladu potvrdil, že sa na túto spoločnosť už pýtala aj polícia.

Na snímke oblečenie, ktoré si ľudia našli v balíku. Zdroj: Reprofoto Facebook/Zsófi T.


Polícia sa k prípadu konkrétne nevyjadrila. Uviedla len, že sa prípadmi zaoberajú útvary v pôsobnosti krajského riaditeľstva v BratislaveHovorkyňa Slovenskej pošty Eva Peterová potvrdila, že HQ Group je zahraničný partner, s ktorým spolupracujú od októbra minulého roka na doručovaní expresných zásielok. Tvrdí, že spoločnosť si svoje záväzky voči pošte plní a komunikuje cez zákaznícku linku. Peterová dodala, že pošta eviduje len dve oficiálne reklamácie a že uvedená adresa na balíkoch slúži ako P.O. Box pre vrátené zásielky, čo je štandardný postup pre zahraničné firmy.

Podľa advokáta Jána Lazura z advokátskej kancelárie Taylor Wessing ide o typický prípad bezdôvodného obohatenia. Ak však firma nemá žiadny kontakt a neexistuje overiteľná zmluva, vymáhanie peňazí je prakticky nemožné. Pošta navyše vystupuje len ako doručovateľ a nezodpovedá za obsah balíkov.

Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) potvrdila, že prijala dve sťažnosti. Vzhľadom na to, že balíky prichádzajú bez faktúr či potvrdení o nákupe, však nemôže konať. Bez dôkazu o zmluvnom vzťahu medzi zákazníkom a odosielateľom nemá právomoci na zásah.

Ako sa chrániť pred podvodom?

Slovenská obchodná inšpekcia aj odborníci verejnosti odporúčajú:

  • Nikdy nepreberajte balík, ktorý ste si neobjednali.
  • Skontrolujte si údaje o odosielateľovi ešte pred zaplatením.
  • V prípade podozrenia ihneď kontaktujte políciu alebo SOI.
  • Vyhýbajte sa e-shopom bez jasne uvedených údajov o predávajúcom.

Podvodníci zneužívajú zhon, nepozornosť aj dôveru v online nákupy. Preto je pri doručovaní potrebná zvýšená opatrnosť – aj jeden rýchly podpis môže znamenať stratu peňazí a nepríjemné skúsenosti.



Najnovšie v Prešovskom kraji

Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie zo zahraničia