• 23. máj 2025 o 17:00 / aktualizované 31.05. o 22:30

VIDEO: Neďaleko Prešova sa nachádza svetová rarita. Vedeli ste o nej?

Foto: VIDEO: Neďaleko Prešova sa nachádza svetová rarita. Vedeli ste o nej?
Foto: Vladimír Sabal

V okrese Prešov, neďaleko obce Lipovce sa nachádza osada Lačnov. Je obklopená zalesnenými kopcami pohoria Branisko. Osada Lačnov v horskej lokalite je jedna z mála na Slovensku úplne zachovalá.

Atmosféru dotvárajú chalupy so studňami a drevenými žľabmi, v ktorých je priezračná voda. Osada plná vzácnych pamiatok ľudovej architektúry a vďaka tomu predstavuje živý doklad tradičnej kultúry a spôsobu života v regióne Šariš. 

Šarišský Vlkolínec

Malebná osada bola z toho dôvodu vyhlásená aj za pamiatkovú zónu. Domáci a návštevníci o nej hovoria ako o šarišskom Vlkolínci. Jedinečnou stavbou je aj gréckokatolícky kostol zasvätený sv. Archanjelovi Michalovi z roku 1907. 

Vo veži sú tri zvony, na dvoch z nich sú nápisy v azbuke. Najstarší z týchto zvonov odliali v roku 1912. Ak sa do tejto oblasti vyberiete na túru, čaká vás unikátny Lačnovský kaňon, ktorý patrí do chráneného územia Národnej prírodnej rezervácie Kamenná Baba. 


Ako uvádza Severovýchod Slovenska, Lačnovský kaňon je prístupný náučným chodníkom, ktorého východiskami sú práce obec Lipovce a osada Lačnov. Chodník je vo viacerých častiach vybavený kovovými schodmi, rebríkmi, lávkami a pomocnými reťazami. 

Skalné útvary a anomália

Lačnovský kaňon má strmé svahy a vysoké steny so zaujímavými skalnými útvarmi. Medzi najznámejšie patrí práve Kamenná Baba, tá pripomína ženu s dieťaťom v náručí. Známy je aj Mojžišov stĺp či skalné oko Vrátnica.  V skalách sa nachádzajú aj známe jaskyne Komín či Zlá Diera, ktorá je jediná sprístupnená jaskyňa na území regiónu Šariš.

Ako dodáva Severovýchod Slovenska, pozornosť turistov púta aj Lačnovská anomália pred osadou Lačnov. Zdá sa, že terén stúpa, no v skutočnosti klesá, a preto to pôsobí dojmom, že predmety sa pohybujú hore kopcom. 


Minútky zo Slovenska