• 31. máj 2025 o 15:00 / aktualizované 01.06. o 18:50

Belorítky obsadili kežmarské okná: „Majú poradu,“ žartuje obyvateľka, aj keď nie každému je úplne do smiechu

Foto: Belorítky obsadili kežmarské okná: „Majú poradu,“ žartuje obyvateľka, aj keď nie každému je úplne do smiechu
Foto: Facebook/ Kežmarok/ Ľ. G.

V Kežmarku to v týchto dňoch vyzerá, akoby sa príroda rozhodla zvolať vlastný mestský snem. Na okná bytov totiž doslova zosadli desiatky Belorítiek, ktoré si urobili z parapetov, sušiakov aj elektrických káblov svoju „oddýchnutú zónu“.

O jednu z najvýraznejších fotiek sa na sociálnej sieti podelila Kežmarčanka Ľudmila, ktorá ku snímke s humorom napísala: „Majú poradu.“ Na záberoch je vidieť viac než dvadsiatka vtákov usadených v rade ako na školení – len chýbala tabuľa a prezentácia o migrácii.

Facebook/ Kežmarok/ Ľ. G.

Ako to už býva, názory verejnosti sa rýchlo rozdelili. Kým niektorí si tento prírodný jav doslova vychutnávajú, iní majú skôr praktickejšie obavy.

„Krása a potom každý nadáva že má osr*te okná alebo steny,“ napísal Peter, ktorého komentár vyvolal diskusiu o tom, kde končí poézia a začína realita upratovania. Na druhej strane barikády stojí Františka, ktorá reagovala jednoducho, ale výstižne: „Sú nádherné, ako celá príroda.“

Pre niekoho radosť, pre iného starosť: Ako odradiť vtáky?

Ak patríte k tým, ktorí po takejto „návšteve z oblakov“ ostávajú s handrou v ruke a znechuteným výrazom, existuje niekoľko overených trikov, ako vtáctvo z balkónov a okien diskrétne odradiť.

 💠  Reflexné prvky – závesné CD-čka, strieborné pásky alebo alobalové girlandy sa lesknú a pohybujú, čo vtáky znervózňuje.

💠Siluety dravcov – nálepky so vzorom sokola či orla na okná môžu belorítky odradiť (hoci zvyknú si rýchlo, takže treba meniť umiestnenie).

💠Veterné mlynčeky a stužky – pohyb a zvuk fungujú ako prirodzené výstražné signály.

💠Ochranné siete alebo špice na parapety – najmä ak ide o miesto, kde si vtáky radi stavajú hniezda.

💠Aromatické odpudzovače – existujú prírodné aj syntetické vône, ktoré vtákom nevoňajú, ale ľudí neobťažujú.

Dôležité je však upozorniť, že belorítky patria medzi chránené druhy, takže likvidácia hniezd je prísne zakázaná bez povolenia.

Minútky zo Slovenska