• 14. júl 2025 o 15:20 / aktualizované 14.07. o 21:45

Prešovčania snívajú o novej tržnici v centre mesta. Predstavujú si piatky a soboty plné vôní, chutí a farieb

Foto: Prešovčania snívajú o novej tržnici v centre mesta. Predstavujú si piatky a soboty plné vôní, chutí a farieb
Foto: pexels.com

Prešovčania už nejaký čas snívajú o tom, že by v centre mesta mohla pribudnúť nová tržnica, ktorú by radi pravidelne navštevovali. Ďalšiu diskusiu rozprúdil bývalý primátor Pavel Hagyari v miestnej skupine na sociálnej sieti. 

Používateľov sa pýta, čo by povedali na novú tržnicu v centre mesta. Predstavuje si, že by bola pod vežou sv. Mikuláša, kde sa kedysi stretávali kupci, farári a richtári. Podľa neho by to bolo dokonalé miesto na zeleninovo-ovocný trh počas piatkov a sobôt. 

„Miestné paradajky, zemiaky ešte s hlinou, mrkva, čo chrumká ako z detstva – a k tomu úsmev predavačky, ktorú poznáte po mene. Nie nákup, ale stretnutie so životom. Prešov má krásne námestie, ktoré si pýta viac života. Tak prečo mu ho nedopriať? Moderná mestská tržnica s lokálnymi výrobkami, bylinkami, remeslami aj kultúrou by mohla byť tým, čo vráti mestu jeho prirodzený pulz. Čo si o tom myslíte vy? Dali by ste si jablko z trhu pod kostolom?“ doplnil Hagyari. 

Nápad ocenili

Používateľov tento nápad očaril, mnohí sa zhodujú, že by takýto trh uvítali a radi by si tam nakúpili. Andrea dodáva, že je to skvelý nápad, v meste jej takéto domáce výrobky chýbajú. Sú však aj takí, ktorým sa nepozdáva lokalita. 

„Super nápad, ale nebudem kupovať jednu mrkvu, jeden petržlen a ostatné v drobnom. Potrebujem to aj odniesť, takže radšej tam, kde je blízko aj parkovisko,“ dodáva Ivana. Jozef dopĺňa, že trh by mohol pomôcť k tomu, aby námestia ožilo. 

„Za mňa áno, veď to mestu chýba. Cez víkend je to super, aspoň mesto ožije, lebo je prázdne,“ doplnila Anna. Gabriele sa nápad pozdáva, no je skeptická voči tomu, či by bol záujem aj zo strany predávájúcich. 

Prešovský rínok

Používatelia pripomínajú, že podobný projekt chystajú aj Technické služby mesta Prešov. Na sociálnej sieti hľadajú predajcov na Prešovský rínok. „Pripravujeme letnú sériu Prešovského rínku – čerstvo, lokálne, priamo na pešej zóne. Chceme, aby ulice mesta opäť ožili vôňami a chuťami domácej výroby. Ešte pred spustením mapujeme záujem predajcov. A to je výzva pre vás!“ uviedli technické služby na sociálnej sieti. 

Vyzerá to, že Prešovčania si na pešej už čoskoro budú môcť kúpiť čerstvé ovocie, zeleninu, pečivo, syry či ďalšie poctivé domáce produkty. Termíny zatiaľ nie sú upresnené, no ak ste predajca a máte o takúto udalosť záujem, bližšie informácie nájdete TU

Minútky zo Slovenska