Zvýšením parkovného v Poprade chcú znížiť počet áut v centre mesta. Náhradou má byť bezplatná MHD


Foto: Zvýšením parkovného v Poprade chcú znížiť počet áut v centre mesta. Náhradou má byť bezplatná MHD Foto: Ilustračné/poprad.sk

V meste Poprad došlo k zvýšeniu cien na mestských platených parkoviskách. Ešte 16. februára 2023 to schválili poslanci počas zasadnutia mestského zastupiteľstva. Ako sa vyjadrila vedúca odboru výstavby Kristína Horáková, prvým dôvodom je súčasná ekonomická situácia a druhým dôvodom je snaha priviesť cestujúcich do mestskej hromadnej dopravy, čím sa zníži počet áut v centre mesta. 

Primátor mesta Poprad Anton Danko uviedol, že zvýšenie krátkodobého parkovného v centre mesta je potrebné pre vytvorenie parkovacej politiky. Určené je pritom primárne pre turistov, od Popradčanov chcú, aby cestovali bezplatnou mestskou hromadnou dopravou. „Chceme, aby ľudia začali ešte viac využívať mestskú hromadnú dopravu, ktorá je v Poprade bezplatná a ktorá úspešne napreduje,” dodal na februárovom zasadnutí primátor.

Bezplatnú MHD môže využívať každý, kto má trvalé bydlisko v meste Poprad. Návod, ako môžete cestovať zadarmo, nájdete na tomto odkaze. Snaha priviesť ľudí do MHD pritom podľa štatistík vyzerá veľmi povzbudivo. Ako uvádza II. viceprimátor Popradu Ondrej Kavka, od septembra 2022, teda od zavedenia bezplatnej mestskej hromadnej dopravy, až po január 2023 ju využilo 617 900 zákazníkov. Ondrej Kavka upozorňuje na nárast o 42,69 percent. Kartu na bezplatné cestovanie využíva už viac ako 10-tisíc Popradčanov. 

„Bezplatná doprava v meste Poprad šetrí peňaženky všetkým Popradčanom. Pri rodine, ktorá využíva MHD je to tak 800 eur do roka, znamená to, že sa skutočne snažíme premyslenými krokmi šetriť peniaze aj občanom mesta Poprad,“ dodal I. viceprimátor Štefan Pčola.

V súčasnosti sú na dočasné parkovanie áut vymedzené úseky miestnych komunikácií a parkovísk, ktoré sú vo vlastníctve mesta Poprad. Rozdelené sú do štyroch zón, a to Zóna 1, 2, 3 a 4. Orientačnú mapu platených parkovísk v jednotlivých zónach si môžete pozrieť TU.

V prípade záujmu o pravidelné parkovanie v platených zónach si užívatelia môžu zaobstarať celoročné parkovacie karty. Na výber je parkovacia karta Prenosná, Neprenosná (na evidenčné číslo vozidla), Rezident (obyvateľ zóny), Abonent (majiteľ prevádzky, zamestnanec v zóne) a Darcovia krvi.

Prenosná a Neprenosná parkovacia karta sú určené pre opakované parkovanie na platených parkoviskách s parkovacím automatom, neplatia však na parkoviskách s parkovacou rampou. Tieto karty nahrádzajú používanie jednorazového parkovacieho lístka alebo platby cez SMS. Rozdiel je v tom, že Neprenosná parkovacia karta je vydávaná na evidenčné číslo auta a platí iba pre dané vozidlo.

Parkovacia karta Abonent je určená pre podnikateľov, ktorí majú v Poprade prevádzku v zóne s dopravným obmedzením. Parkovacia karta Darcovia krvi je pre držiteľov zlatej a diamantovej plakety prof. MUDr. Jána Jánskeho, medaily prof. MUDr. Jána Kňazovického. Držitelia musia mať trvalý pobyt v meste Poprad, pričom táto parkovacia karta platí na parkoviskách s parkovacím automatom. 

Podmienkou pre bezplatnú parkovaciu kartu, teda kartu Rezident, je trvalý pobyt, nájomná zmluva alebo prechodný pobyt v platenej zóne. Obyvateľ platenej zóny môže mať celoročné parkovacie karty Rezident maximálne na tri autá, pričom bezplatná karta je len na prvé auto.

Dôležité je upozorniť na to, že táto karta nezabezpečuje tomu, kto v zóne býva, vyhradené parkovacie miesta. „Parkoviská sú limitované počtom, aj tu si vyhradzujeme právo vydať polovicu parkovacích kariet na danú ulicu, aby aj daný návštevník mal kde zaparkovať,“ povedal riaditeľ Správy mestských komunikácií Peter Fabian. 


Staré Všeobecne záväzné nariadenie mesta PopradNové Všeobecne záväzné nariadenie mesta Poprad
Neprenosná parkovacia karta 

350 eur/rok (Zóna 1, 2, 3, 4)


200 eur/rok (Zóna 2, 4)

500 eur/rok, 250 eur/6 mesiacov (Zóna 1, 2, 3, 4)

250 eur/rok, 140 eur/6 mesiacov (Zóna 2, 4) 

Prenosná parkovacia karta 250 eur/rok (Zóna 1, 2, 3, 4)600 eur/rok, 300 eur/6 mesiacov (Zóna 1, 2, 3, 4)
Parkovacia karta Rezident20 eur/rok (Zóna 1, 2, 3, 4)prvé auto zadarmo, druhé auto 500 eur/rok, tretie auto 1000 eur/rok (Zóna 1, 2, 3, 4)
Parkovacia karta Abonent 250 eur/rok (Zóna 1, 2, 3, 4)

300 eur/rok, 200 eur/6 mesiacov (Zóna 1, 3)

200 eur/rok, 120 eur/6 mesiacov (Zóna 2)

100 eur/rok, 60 eur/6 mesiacov (Zóna 4) 

Na krátkodobé a návštevnícke parkovanie sú v jednotlivých zónach vyhradené parkovacie miesta zabezpečené bezobslužným závorovým systémom s automatickou pokladňou alebo parkovacími automatmi. Návštevníci môžu taktiež využiť platbu SMS správou

V Zóne 1 stálo parkovné pred februárovým schválením 50 centov na 20 minút, pričom prvých 10 minút bolo zdarma. Táto suma platila pri platbe v bezobslužnom automatizovanom parkovacom systéme so závorami a pri platbe v automatoch. Pri platbe SMS bola suma 1,50 eura na hodinu. Po novom zostáva prvých 10 minút bezplatných, suma na každých začatých 30 minút parkovania je jedno euro. Pri platbe mobilným telefónom zaplatíte na hodinu 2,20 eura. 

V Zóne 2 je rovnako 10 minút zdarma, no suma za parkovanie sa navýšila. Podľa starého všeobecne záväzného nariadenia ste zaplatili 50 centov na polhodinu, pri platbe telefónom na hodinu jedno euro. Podľa nového nariadenia stojí v Zóne 2 každá začatá polhodina 70 centov, pri platbe telefónom stojí hodina 1,60 eura. 

Zóna 3 má bezplatnú prvú hodinu, suma za polhodinu parkovania stúpla o 20 centov, teda po novom zaplatíte 50 centov za 90 minút parkovania a 50 centov za každú novú začatú polhodinu. Pri platbe mobilom stojí parkovanie na dve hodiny 1,20 eura, predĺženie platbou mobilom na hodinu stojí rovnako 1,20 eura. V Zóne 4 je parkovanie na prvých 15 minút bezplatné. Ďalších začatých 30 minút je vo výške 50 centov, pri mobilnej platbe na hodinu 1,20 eura. 


Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: