Európsky unikát v Poprade: Expozícia hrobky Kniežaťa z Popradu je prístupná verejnosti


Foto: Európsky unikát v Poprade: Expozícia hrobky Kniežaťa z Popradu je prístupná verejnosti Foto: Facebook/Prešovský samosprávny kraj

Podtatranské múzeum v Poprade po osemnástich rokoch sprístupnilo expozíciu Knieža z Popradu a jeho hrobka. Návštevníci sa môžu tešiť na interaktívnu prehliadku, ktorú odborníci označujú za európsky unikát. 

Ide o nález, ktorý objavili archeológovia v roku 2005 počas výstavby priemyselného parku v Poprade - Matejovciach. Interaktívna prehliadka ponúka pohľad na drevený sarkofág a lôžko, obidva exponáty majú 1600 rokov. 

Na návštevníkov čakajú aj vzácne artefakty, ktoré sa našli v hrobke zosnulého germásskeho kniežaťa. Pri príprave expozície bolo najdôležitejšie, aby sa do vitrín v múzeu nainštalovali klimatizácie. 

Som veľmi rád, že sa nám konečne podarilo sprístupniť túto výnimočnú expozíciu, ktorá je jediná svojho druhu v Európe,“ uviedol predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.


Prešovský samosprávny kraj v pozícii zriaďovateľa múzea investoval do záchrany artefaktov takmer 900-tisíc eur. „Verím, že to verejnosť ocení a vďaka tejto hrobke bude podtatranský región ešte atraktívnejší,“ doplnil Majerský.

Viac o expozícii sa dočítate na stránke Prešovského samosprávneho kraja

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: