• 23. august 2025 o 13:00

VIDEO: Mladík svojou „zábavou“ pri Zelenom plese pobúril turistov. Kameňom trafil plávajúcu kačku v jazere

Foto: VIDEO: Mladík svojou „zábavou“ pri Zelenom plese pobúril turistov. Kameňom trafil plávajúcu kačku v jazere
Foto: Instagram/tatry_official (snímka obrazovky)

V poslednom období v Tatrách došlo k viacerým incidentom, kedy turisti hrubo porušovali základné pravidlá správania sa v horách, obzvlášť, pokiaľ ide o chránené oblasti. Internetom obehlo viacero videí, na ktorých boli zachytené osoby kúpajúce sa v horských plesách. Pre tentokrát instagramový účet tatry_official upozornil na ďalšiu situáciu, ktorá milovníkov hôr nenechala chladnými.

Kamera zachytila pri Zelenom plese vo Vysokých Tatrách mladíka, ktorý sa venoval naozaj zvláštnej „zábavke“. Do hladiny jazera hádzal kamene, pričom jeden z nich trafil plávajúcu kačku.


Vzhľadom na to, že Zelené pleso patrí k vysokohorským morénovým jazerám v chránenej oblasti Tatranského národného parku (TANAP), turisti majú v ňom zakázané sa kúpať či hádzať doň predmety, vrátane tých z jeho okolia.

Nezodpovedná zábava mladého muža nahnevala nielen ochrancov prírody, ale aj ďalších turistov. Jeho bezočivé správanie ich nepríjemné prekvapilo, pričom podotkli, že nechápu, prečo sa za riziko v horách považujú psy, ktoré do týchto oblastí majú zakázaný vstup, keď najväčším problémom je samotný človek.

„Čím viacej ľudí v Tatrách, tým viacej primitívov medzi nimi bude... Niekedy chodili do hôr ľudia, ktorí hory a prírodu milovali, dnes je to pomaly ako v obchodných centrách a platí to, čo som písal...,“ dodal sklamane vášnivý turista.

Museli sa zintenzívniť horské kontroly

Nepriaznivú situáciu na území TANAP-u potvrdili aj jeho správcovia. „V poslednom období pribúdajú vo Vysokých Tatrách prípady porušovania Návštevného poriadku Tatranského národného parku a zákona o ochrane prírody a krajiny. Strážcovia čoraz častejšie riešia nelegálne bivakovanie, pohyb mimo turistických značených chodníkov, kúpanie sa v plesách či dokonca lietanie dronom,“ uvádzajú.

V súvislosti s tým sa zintenzívnili kontroly vo vysokohorskom prostredí. Niektorí návštevníci tak za nerešpektovanie pravidiel domov odchádzajú s pokutou, pričom najprísnejšie sa hodnotí bivakovanie na nepovolených miestach.

„Správa TANAP-u zdôrazňuje, že cieľom týchto kontrol nie je šikanovať návštevníkov, ale chrániť jedinečnú tatranskú prírodu a zároveň zvyšovať bezpečnosť samotných turistov. Príroda Tatranského národného parku nie je kulisou pre selfie ani prekážkovou dráhou na splnenie osobnej výzvy. Ide o citlivé a vzácne územie, ku ktorému je potrebné pristupovať s rešpektom a úctou,“ dodáva správa TANAP-u.

Minútky zo Slovenska